Ścieki popłyną do "Czajki" alternatywnym rurociągiem. Wojsko zbuduje most pontonowy

Jeszcze dzisiaj brzegu Wisły w Warszawie mają się pojawić wojskowi, którzy rozpoczną przygotowania do budowy alternatywnego rurociągu. To ustalenia sztabu kryzysowego, który rano zebrał się w Kancelarii Premiera. Wziął w nim udział prezydent stolicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że miasto będzie współpracować z rządem.
Zobacz wideo

W piątek rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Po zakończeniu posiedzenia szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że podczas spotkania przedstawiono władzom Warszawy propozycję pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej do prawobrzeżnej Warszawy, tak aby następnie trafiły one do oczyszczalni ścieków "Czajka". - Bardzo się cieszymy, że władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu tej pomocy - powiedział Dworczyk.

Poinformował, że powstaje zespół roboczy, którego szefem zostaje wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś. - Wody Polskie zintegrują wszystkie działania niezbędne do tego, żeby ta przeprawa i ten rurociąg powstał - dodał szef KPRM.

Poinformował, że o godz. 11 pojawi się rekonesans wojskowy na brzegu Wisły i wojskowi rozpoczną przygotować budowę przeprawy. - Z trzech garnizonów zostaną ściągnięte niezbędne siły i środki do tego, żeby przeprawa została zbudowana przez Wisłę, a następnie tą przeprawą zostanie pociągnięty najpierw elastyczny rurociąg, którym pompy powodziowe zaczną tłoczyć ścieki - powiedział min. Dworczyk. Ścieki te, jak dodał, trafią do oczyszczalni Czajka.

Następnie zostanie wykonane docelowe rozwiązanie: rurociąg, którym ścieki - przy wykorzystaniu grawitacji - będą transportowane do oczyszczalni Czajka. Z kolei ten pierwszy rurociąg będzie traktowany jako awaryjny. - Takie rozwiązanie, właśnie z tym zapasowym rurociągiem, pozwoli na bezpieczny transport nieczystości, ścieków do oczyszczalni Czajka przez wiele tygodni, bo zapewne właśnie tyle potrwa naprawa rurociągu biegnącego pod dnem Wisły - powiedział szef KPRM.

W tym czasie żegluga w tym miejscu będzie wstrzymana. Prace mają być finansowane z rezerwy ogólnej rządu. 

"Współpraca jest konieczna"

Konieczna jest współpraca miasta z rządem. Będziemy współpracowali, jeżeli chodzi o rozwiązanie problemu awarii w oczyszczalni "Czajka" - poinformował w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, po posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM.

Trzaskowski dodał, że z jego strony jest "pełna deklaracja ścisłej współpracy ze wszystkimi, którzy chcą pomóc rozwiązać problem. - To jest w tej chwili najważniejsze i taką deklarację pan minister Dworczyk złożył - stwierdził Rafał Trzaskowski.

- Udajemy się do spółki MPWiK po to, żeby rozmawiać o tych wszystkich scenariuszach, które zostały przedstawione przez stronę rządową - mówił prezydent Warszawy.

Jednocześnie zaznaczył, że miasto pracuje "nad swoimi scenariuszami (...) W związku z tym myślę, że dzisiaj uzgodnimy na poziomie szczegółowym plan wspólny działań".

- Z jednej strony będzie dalej funkcjonował sztab kryzysowy, który zajmuje się całością problemu, w którym od samego początku uczestniczą przedstawiciele rządu (...), a z drugiej strony będziemy pracowali nad koncepcją przerzucenia ścieków bezpośrednio do oczyszczalni ścieków i również nad naszymi koncepcjami, które mają na celu - zanim ten dodatkowy awaryjny rurociąg zostanie wybudowany - doprowadzić do tego, żeby te ścieki były tak ozonowane, żeby były jak najmniej szkodliwe dla środowiska - podkreślił Trzaskowski.

Dopytywany przez dziennikarzy, co z budową mostu pontonowego odparł: "rozmawiamy o koncepcji budowy takiego mostu przez stronę rządową, oczywiście z naszą współpracą, dlatego, że ta współpraca jest absolutnie konieczna".

Trzaskowski zapewnił też, że w stolicy nie ma zagrożenia epidemiologicznego. - Woda w Warszawie jest w 100 proc. bezpieczna (...) Ten zrzut ścieków jest poniżej wszystkich ujęć dla Warszawy, więc nie ma wpływu na jakość wody w Warszawie - zaznaczył.

Awaria w "Czajce"

O awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" władze Warszawy powiadomiły mieszkańców w środę. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W czwartek po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy mówił, że kolektorów nie uda się naprawić w ciągu kilku dni. Zaznaczył, że jest za wcześnie, aby ustalić przyczyny awarii, ale miasto robi wszystko, aby znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM