Woda z płockiej sieci wodociągowej przydatna do picia bez ograniczeń

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Płocku poinformował w sobotę, że wyniki badań laboratoryjnych próbek wody pobranych z sieci wodociągowej w czwartek i piątek, wykazały brak przekroczeń wartości normatywnych - woda jest przydatna do picia bez ograniczeń.
Zobacz wideo

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oświadczył w sobotę na swym profilu na Facebooku, że „wyniki badań próbek wody z dziś, z godz. 7 rano, prowadzone przez akredytowane laboratorium Wodociągów Płockich potwierdzają, że woda dostarczana mieszkańcom jest dobrej jakości”.

Nowakowski przypomniał, że „próbki do badania pobierane są trzy razy na dobę”, a wyniki publikują na stronie internetowej Wodociągi Płockie. „Jakość wody kontrolowana jest też przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i oceniana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego” – zaznaczył prezydent Płocka.

PPIS w Płocku w opublikowanym w sobotę po południu komunikacie stwierdził: „Wyniki badań laboratoryjnych próbek wody pobranych do badań kontrolnych w punktach monitoringowych zlokalizowanych na sieci wodociągowej wodociągu Płock w dniach 29 i 30.08.2019 r. wykazały brak przekroczeń wartości normatywnych oznaczanych parametrów - woda w sieci wodociągu płockiego spełnia wymagania dla wody do spożycia przez ludzi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda jest przydatna do picia bez ograniczeń”.

Jak zapowiedział PPIS w Płocku, kolejne wyniki badań przedstawiane będą w komunikatach dotyczących jakości wody aktualizowanych i dostępnych na stronie internetowej www.plock.psse.waw.pl. Jednocze¶nie zalecił „niekorzystanie z wód Wisły w celach rekreacyjnych, do połowu ryb, pojenia zwierząt gospodarskich, podlewania upraw itp.”

Wcześniej, w sobotę przed południem, Wodociągi Płockie podały, że wyniki badań wody z próbek pobranych w piątek wieczorem oraz sobotę rano, wskazują, iż woda uzdatniona, która trafia do miejskiej sieci wodociągowej w Płocku, nie wykazuje przekroczeń w zakresie monitorowanych parametrów jakościowych. Jak zaznaczono w komunikacie opublikowanym w sobotę przed południem na stronie internetowej Wodociągów Płockich, „parametry mikrobiologiczne” wody są jeszcze w trakcie badań.

Przytaczając informację Wodociągów Płockich, płocki urząd miasta podał w sobotę przed południem, że „najnowsze wyniki badań wody przeprowadzone przez akredytowane laboratorium Wodociągów Płockich potwierdzają, że woda dostarczana mieszkańcom jest dobrej jakości”.

„Wyniki badań wody z godz. 22.00 z dnia 30 sierpnia 2019 r. oraz z godz. 7.00 z dnia 31.08.2019 r. potwierdzają, że woda uzdatniona podawana do miejskiej sieci wodociągowej nie wykazuje przekroczeń w zakresie monitorowanych parametrów jakościowych, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Parametry mikrobiologiczne w trakcie badań” – podały w sobotę przed południem Wodociągi Płockie.

W piątek przed południem do Płocka dotarła Wisłą fala ścieków z Warszawy po awarii kolektorów stołecznej oczyszczalni „Czajka”. Dzień wcześniej, w czwartek, odbyło się w Płocku posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Uczestniczyli w nim m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz wojewoda Zdzisław Sipiera. Podczas posiedzenia przyjęto pięć rekomendacji, które będą wdrażane przez odpowiednie instytucje i służby. Oprócz zwiększonej liczby badań wody, zwłaszcza w jej ujęciach, chodzi m.in. o lokalizację i badanie miejsc na Wiśle, gdzie mogą się kumulować zastoiny osadów niesionych przez rzekę z zanieczyszczeniami.

Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego zaapelował również, aby do odwołania nie korzystać z kąpieli ani z innych form rekreacji nad Wisłą, którą od Warszawy na północ spływa fala ścieków. Główny Inspektorat Ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem wiślanej wody ostrzegł także wędkarzy i rolników.

O awarii kolektora, dostarczającego ścieki do stołecznej oczyszczalni „Czajka”, poinformowano w środę. Według resortu środowiska, do Wisły wpływa 260 tys. metrów sześc. ścieków na dobę. Po informacji o awarii mieszkańcy Płocka kupuj± więcej niż zazwyczaj butelkowanej wody mineralnej – tak jest także w sobotę, zarówno w sieciach supermarketów, jak również w mniejszych sklepach, np. znajdujących się w okolicy osiedli mieszkaniowych na peryferiach miasta; w niektórych punktach sprzedaży zwiększono dostawy wody mineralnej m.in. w dużych plastikowych butelkach o pojemności 6 litrów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM