Awaria "Czajki". Trzaskowski: Ścieki płynące do Wisły są bardziej bezpieczne

Warszawa rozpoczęła ozonowanie ścieków zrzucanych do Wisły. Dzięki temu nieczystości mają być przynajmniej w części oczyszczone z bakterii i w efekcie mniej szkodliwe.
Zobacz wideo

O awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" władze Warszawy powiadomiły mieszkańców w środę. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości, z części lewobrzeżnych dzielnic Warszawy, do Wisły.

Prezydent miasta poinformował w sobotę, że rozpoczęto ozonowanie ścieków. Dzięki temu do Wisły wpadają przynajmniej częściowo oczyszczone nieczystości. 

- Maszyny do ozonowania przyjechały do Warszawy z wodociągów w Jaworznie, Zabrzu, Gliwicach, Opocznie i Tczewie i po południu rozpoczęły proces ozonowania - mówił prezydent miasta Rafał Trzaskowski. I dziękował samorządom tych miast za pomoc i wsparcie. 

- Ścieki, które będą spuszczane czy już są spuszczane do Wisły, są bardziej bezpieczne. Z godziny na godzinę powinny być coraz bardziej bezpieczne  i pozbawione bakterii. Naszym celem jest to, by oczyścić te ścieki w 100 proc. - podkreślił Rafał Trzaskowski. 

Jednocześnie wojsko rozpoczyna budowę mostu pontonowego na Wiśle, po którym pobiegnie zastępczy rurociąg, który ma działać do momentu naprawienia kolektorów. Przyczyny awarii nadal nie są znane.

Czytaj też: Ścieki z "Czajki" wpadają do Wisły. "Nie można tego bagatelizować, ale ta władza wyolbrzymia nasze strachy">>>

DOSTĘP PREMIUM