Ważna zmiana w Krakowie. Koniec z paleniem drewnem i węglem. Są już pierwsze mandaty
Wraz z początkiem września w Krakowie zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa, którą sejmik województwa przyjął już w styczniu 2016 roku. Nowe prawo zakłada całkowity zakaz palenia w piecach i kominkach drewnem, węglem i innymi paliwami stałymi. Dopuszczony będzie za to gaz ziemny, propan-butan, biogaz rolniczy lub innego rodzaju gazy palne i lekkie oleje opałowe.
Strażnicy miejscy mają za zadanie kontrolować, czy nikt nie łamie prawa. - Nowoczesny sprzęt jest już gotowy - zapewnia Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Jak dodaje, funkcjonariusze mają do wykorzystania drony i inne urządzenia, które służą do lokalizowania zanieczyszczeń.
Oprócz tego podniesiony też został priorytet interwencji związanych z zanieczyszczeniami. - To cieszy - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Czas reakcji straży miejskiej na tego typu zgłoszenia skróci się z trzech godzin do 30 minut i to jest bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia jakości powietrza w Krakowie - dodaje.
Jaka kara za złamanie zakazu?
W przypadku stwierdzenia wykroczenia, kontrole mogą zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym od 20 zł do 500 zł, a w przypadku odmowy przyjęcia mandatu - złożeniem wniosku do sądu o ukaranie. Wówczas grzywna może wynieść do 5 tysięcy złotych.
Pierwsze zgłoszenia już są. Jak mówił w TOK FM Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, straż miejska otrzymała zgłoszenie już dwie minuty po północy i nałożyła pierwszy mandat. - Nie został przyjęty, sprawa trafiła do rządu - poinformował.
"Każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie w zależności od problemu. Przy podejmowaniu decyzji o wysokości mandatu analizowane i brane pod uwagę będą wszystkie aspekty: socjalne, prawne, techniczne i inne" - przestrzegają w komunikacie prasowym urzędnicy krakowskiego ratusza.
Według danych miasta, od 1995 roku w Krakowie zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk węglowych, z czego w latach 2012-2019 - 25 tysięcy. Po 1 września pozostanie w mieście około 4000 pieców.
Według wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga, powodów braku wymiany tych pieców jest kilka i są one miastu znane. Można do nich zaliczyć: problemy społeczno-socjalne, finansowe, zły stan techniczny budynków, nieprzeprowadzone postępowanie spadkowe, brak zgody współwłaściciela nieruchomości czy nieuregulowany stan prawny nieruchomości.
Po 1 września - zapowiadają krakowscy urzędnicy - w ramach szeroko pojętego systemu wsparcia, prowadzony będzie nadzór nad problematycznymi gospodarstwami, a z uwagi na występujące różne bariery każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie, w zależności od okoliczności i uwarunkowań.
Co z krakowskim "obwarzankiem"?
Kraków od lat walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Problem nasila się w sezonie jesienno-zimowym, przy okazji ogrzewania mieszkań. Jak mówił w TOK FM Andrzej Guła, uchwała antysmogowa, która właśnie zaczęła obowiązywać, jest dla miasta ważną i długo oczekiwaną zmianą. Jej efektywność mogą jednak zniwelować gminy ościenne, które na razie (do 2022 roku) z paliw stałych korzystać mogą. - W obwarzanku krakowskim jest około 50 tysięcy niewymienionych palenisk - podał Guła i zaapelował do mieszkańców, aby nie zwlekali z ich wymianą.
- W Polsce z tytułu zanieczyszczonego powietrza przedwcześnie umiera ponad 40 tysięcy osób. Smog jest przyczyną chorób układu górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, a kiedy pikują stężenia pyłów zawieszonych, dochodzi do udarów i zawałów - mówił.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
"Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
-
"40 tys. głosów nie uda się policzyć". Polonia alarmuje. "Idziemy na katastrofę"
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
-
Prezydent Andrzej Duda wygwizdany w Nowym Jorku. "Będziesz siedział"
- Tragiczny finał poszukiwań 26-letniego Karola z Sosnowca. Policja wydała komunikat
- Roman Giertych znów w rządzie? Tylko w tym scenariuszu to możliwe [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
- Inflacja hamuje z piskiem opon. Na hamulec nadepnęło państwo: cudami z paliwem oraz rozmnożeniem obniżek
- Tragiczny wypadek na A1. Nowe ustalenia w sprawie Majtczaka - berlińska transakcja
- "Niezatapialny statek słowackiej polityki". Fico to nowy Orban? "Największe pytanie"