Polska i USA będą współpracować ws. 5G. "To prawdopodobnie wyklucza Huawei"

Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G - podano we Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G, podpisanej w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Sieć 5G będzie miała fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego - głosi deklaracja.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki i amerykański wiceprezydent Mike Pence podpisali deklarację w sprawie bezpieczeństwa budowania sieci 5G.

Ta nowoczesna technologia ma umożliwić nawet stukrotnie szybsze transmisje danych w porównaniu do obecnej sieci 4G. Według ekspertów 5G - w przyszłości - przyśpieszy rozwój internetu rzeczy, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Według Michała Baranowskiego z German Marshall Fund, dzisiejsza deklaracja to jedno z najważniejszych ustaleń wizyty Pence'a w Polsce - zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa cyfrowego.

- To porozumienie o pewnych standardach, których Polska będzie używała patrząc na technologię związaną z 5G. Te standardy prawdopodobnie wykluczają Huawei, głównego dostawcę 5G - tłumaczył. 

Przypomnijmy, że na początku roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz Chin. Jedną z nich był właśnie dyrektor polskiego oddziału Huawei, drugą - były funkcjonariusz ABW, a ostatnio pracownik Orange.

TOK FM PREMIUM