"Rezygnacja z podniesienia wieku emerytalnego to kolosalny błąd". Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju rozpoczęło się

Za 14 lat dogonimy starą 15-tkę Unii Europejskiej , a za 21 lat Niemcy - takie są wnioski z raportu przygotowanego w Szkole Głównej Handlowej na tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju.
Zobacz wideo

Te wszystkie wyliczenia sprawdzą się przy założeniu utrzymania wzrostu gospodarczego w Polsce - tłumaczy prof. Marek Rocki. Rektor SGH dodaje, że gospodarka naszego kraju zależy też od sytuacji na świecie. 

- Na przykład wojna celna między USA i Chinami w którymś momencie dotrze do Europy, a to się odbije na polskiej gospodarce i polskich przedsiębiorcach. 

Natomiast prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak zwraca uwagę, że należy także wspierać rozwiązania sprzyjające aktywności zawodowej. 

- Rezygnacja z podniesienia wieku emerytalnego to był kolosalny błąd. W dłuższej perspektywie musimy wrócić na pewno do ścieżki podnoszenia wieku emerytalnego. Jeżeli popatrzymy na to, co się dzieje w Europie, już w tym momencie 67 lat to standard - komentowała. 

Jak tłumaczyła, brak pracowników na rynku skutecznie zatrzyma wzrost polskiej gospodarki.

Prezentacja raportu i dyskusja z tym związana to wydarzenie towarzyszące tegorocznemu 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. W raporcie eksperci SGH analizują kwestie zamożności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zachodzące zmiany potrzeb transportowych, rozwój regionalnych innowacji ekologicznych, systemy opieki osób starszych, trendy w optymalizacji i uszczelnianiu systemów podatkowych, dynamikę rynku pracy czy rozwój rolnictwa.

Oceniono także walkę z wykluczeniem w niektórych obszarach (inwestycje) oraz realizację dobrych praktyk (CSR) na giełdach papierów wartościowych państw regionu, innowacyjną cyfryzacją gospodarki, w tym rolę analiz danych (Big Data), oraz systemy wsparcia start up'ów.

Nie tylko ekonomia

Oficjalnie forum rozpoczęło się o godz. 13 panelem "Europa jutra. Silna, czyli jaka?", w którym uczestniczył m.in. wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wśród gości trzydniowego Forum tradycyjnie są przedstawiciele rządów i parlamentów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, szefowie wiodących spółek, eksperci, naukowcy, ludzie kultury oraz mediów z kilkudziesięciu krajów.

Na program imprezy złoży się sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów oraz rozmaite prezentacje. Dominować będzie tematyka ekonomiczna, polityczna i społeczna, choć nie zabraknie też dyskusji poświęconych innowacjom, cyberbezpieczeństwu, mediom czy ochronie zdrowia.

Wśród wiodących tematów Forum będą: energetyka, strategiczne surowce, rozwój gospodarczy, inwestycje, infrastruktura, transport, wyzwania środowiskowe, międzynarodowa współpraca gospodarcza oraz nowe technologie i cyfryzacja gospodarki.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy wielu branż. Głównym partnerem Forum jest Województwo Małopolskie.

TOK FM PREMIUM