"Rezygnacja z podniesienia wieku emerytalnego to kolosalny błąd". Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju rozpoczęło się
Te wszystkie wyliczenia sprawdzą się przy założeniu utrzymania wzrostu gospodarczego w Polsce - tłumaczy prof. Marek Rocki. Rektor SGH dodaje, że gospodarka naszego kraju zależy też od sytuacji na świecie.
- Na przykład wojna celna między USA i Chinami w którymś momencie dotrze do Europy, a to się odbije na polskiej gospodarce i polskich przedsiębiorcach.
Natomiast prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak zwraca uwagę, że należy także wspierać rozwiązania sprzyjające aktywności zawodowej.
- Rezygnacja z podniesienia wieku emerytalnego to był kolosalny błąd. W dłuższej perspektywie musimy wrócić na pewno do ścieżki podnoszenia wieku emerytalnego. Jeżeli popatrzymy na to, co się dzieje w Europie, już w tym momencie 67 lat to standard - komentowała.
Jak tłumaczyła, brak pracowników na rynku skutecznie zatrzyma wzrost polskiej gospodarki.
Prezentacja raportu i dyskusja z tym związana to wydarzenie towarzyszące tegorocznemu 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. W raporcie eksperci SGH analizują kwestie zamożności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zachodzące zmiany potrzeb transportowych, rozwój regionalnych innowacji ekologicznych, systemy opieki osób starszych, trendy w optymalizacji i uszczelnianiu systemów podatkowych, dynamikę rynku pracy czy rozwój rolnictwa.
Oceniono także walkę z wykluczeniem w niektórych obszarach (inwestycje) oraz realizację dobrych praktyk (CSR) na giełdach papierów wartościowych państw regionu, innowacyjną cyfryzacją gospodarki, w tym rolę analiz danych (Big Data), oraz systemy wsparcia start up'ów.
Nie tylko ekonomia
Oficjalnie forum rozpoczęło się o godz. 13 panelem "Europa jutra. Silna, czyli jaka?", w którym uczestniczył m.in. wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Wśród gości trzydniowego Forum tradycyjnie są przedstawiciele rządów i parlamentów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, szefowie wiodących spółek, eksperci, naukowcy, ludzie kultury oraz mediów z kilkudziesięciu krajów.
Na program imprezy złoży się sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów oraz rozmaite prezentacje. Dominować będzie tematyka ekonomiczna, polityczna i społeczna, choć nie zabraknie też dyskusji poświęconych innowacjom, cyberbezpieczeństwu, mediom czy ochronie zdrowia.
Wśród wiodących tematów Forum będą: energetyka, strategiczne surowce, rozwój gospodarczy, inwestycje, infrastruktura, transport, wyzwania środowiskowe, międzynarodowa współpraca gospodarcza oraz nowe technologie i cyfryzacja gospodarki.
Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy wielu branż. Głównym partnerem Forum jest Województwo Małopolskie.
-
PiS znów obniży wiek emerytalny? Ekspert: Tym nie da się już wygrać wyborów
-
Ulewy oraz burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku województw
-
Tusk czy Morawiecki? Polacy wskazali, który z polityków byłby lepszym premierem [SONDAŻ]
-
"5 tys. złotych wystarczy? A może to zbyt mała kwota?". Ile pieniędzy dają goście weselni?
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
- "Zwijała z ulic" polskich chłopców, by kopulowali dla III Rzeszy. Kim była Inge Viermetz?
- Iga Świątek gra z Czeszką Karoliną Muchovą w finale French Open. Ma szansę na czwarty w karierze wielkoszlemowy tytuł
- Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. "Zapasów jedzenia pozostało na dwa dni, brakuje wody pitnej"
- Boris Johnson ustąpił z funkcji posła. Były premier Wielkiej Brytanii ogłosił "natychmiastową rezygnację"
- Politycy nadużywający kłamstwa otrzymali "turbodoładowanie". "Pojawiła się możliwość oszukiwania społeczeństwa na masową skalę"