"E-papierosy jak dopalacze". GIS ostrzega szkoły

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed elektronicznymi papierosami. Służby sanitarne niebawem roześlą ostrzeżenia skierowane do pracowników szkół, uczniów i ich rodziców. Znajdą się tam informacje na temat szkodliwości e-papierosów, które Inspektor Sanitarny porównuje do dopalaczy.
Zobacz wideo

Konsekwencje palenia e-papierosów mogą być o wiele poważniejsze niż tylko uzależnienie od nikotyny - mówił w TOK FM ekspert Głównego Inspektoratu Sanitarnego dr Mateusz Jankowski. 

- Opublikowano szereg prac pokazujących, że używanie e-papierosów zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego ponad dwukrotnie. W przypadku używania e-papierosa i papierosa tradycyjnego, czyli tzw. podwójnego palenia, to ryzyko jest pięciokrotnie wyższe - tłumaczył.     

List od GIS ma też zawierać informację, że dopalacze mogą wywoływać nieznane skutki zdrowotne.

Prof. Jadwiga Kuczma Napierała z wielkopolskiego Sanepidu - dowodzi za to, że e-papierosy mogą prowadzić do chorób nowotworowych:

- E-papierosy nie wytwarzają substancji smolistych. Nie mniej, w połączeniu glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów i nikotyny powstaje benzen, który jest już rakotwórczy - tłumaczyła. 

Akcja służb ma związek z wejściem na polski rynek amerykańskiego giganta w branży e-papierosów. W Stanach oskarża się go o reklamowanie swoich produktów wśród młodzieży.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM