Pierwszy w Polsce autonomiczny bus pojawi się na ulicach Gdańska

Już w najbliższych dniach w Gdańsku pojawi się autonomiczny bus, który będzie przez miesiąc wozić pasażerów odwiedzających zoo w Oliwie. Jak informuje "Rzeczpospolita", do podobnych testów przymierzają się m.in. Jaworzno i Rzeszów.
Zobacz wideo

Bus bez kierowcy, który  będzie jeździł od piątku po ulicach Gdańska, to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Jak informuje "Rz",  to część międzynarodowego projektu, w który zaangażowani są partnerzy m.in. z  Łotwy, Estonii czy Finlandii. W jego ramach podobne testy minibusa prowadzone będą "w sześciu miastach w regionie Morza Bałtyckiego". 

Nie tylko w Gdańsku zobaczyć można autonomiczne samochody. Z ustaleń "Rz" wynika, że niedługo na autostradzie A4 ruszą testy tego typu pojazdu. "W przyszłym tygodniu na autostradzie A4, na odcinku między Krakowem a Tarnowem, ruszą pierwsze w Polsce testy autonomicznego samochodu. Pojazd ma się poruszać w normalnym ruchu drogowym i będzie sterowany przez sztuczną inteligencję, a przez człowieka jedynie nadzorowany" - czytamy. 

Testy chce też przeprowadzić kilka polskich miast, to m.in. Rzeszów i Jaworzno

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM