CBA zatrzymało byłego prezesa PKN Orlen. To już druga tego typu akcja w tym roku

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało ponownie b. prezesa PKN Orlen Jacka K. i pięć innych osób w związku z zarzutami wyrządzenia spółce szkody wielkich rozmiarów - informuje PAP. Zatrzymani zostali też właściciele i członkowie zarządów agencji eventowych.
Zobacz wideo

Poprzednio Jacka K. CBA zatrzymało w lutym 2019 roku wraz z dwoma byłymi dyrektorami koncernu. Zarzucono im wówczas również wyrządzenie spółce szkody wielkich rozmiarów, nadużycia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków. B. szefa PKN Orlen podejrzewano, że doprowadził do 3,3 mln zł szkody majątkowej przy rozliczaniu imprezy Verva Street Racing - Dakar na Stadionie Narodowym. Jacek K. i dyrektorzy mieli zgodzić się na zapłacenie firmie organizującej imprezę zawyżone faktury i nie rozliczyć sprzedaży biletów.

Dziś zatrzymanym - w łódzkiej prokuraturze okręgowej - postawiono dodatkowe zarzuty w prowadzonym już śledztwie o "czyn polegający m.in. na wyrządzeniu PKN Orlen S.A. szkody majątkowej w wyniku niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień, poprzez pokrycie przez spółkę kosztów wyjazdu, który nie miał charakteru wyjazdu służbowego, w kwocie przekraczającej 500.000 złotych". Jednocześnie prokurator nie wystąpił o areszt, zastosował wobec wszystkich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Jacek K. był szefem PKN Orlen od 2008 do 2015 roku. K. był już zatrzymany przez CBA w lutym, sąd zdecydował wtedy o jego trzymiesięcznym aresztowaniu, ale pozwolił mu odpowiadać z wolnej stopy za kaucję 1 mln zł.

Jacek K. to brat jednej z najbliższych współpracowniczek prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Małgorzaty Bochenek.

TOK FM PREMIUM