Kiermasz, remont i dezorientacja uczniów. Dyrektorka tłumaczy, skąd tłok na korytarzu liceum w Grudziądzu

Tłok na korytarzach w liceach - w internecie pojawiają się zdjęcia i filmy pokazujące, jak wygląda rzeczywistość w szkołach średnich przez podwójny rocznik. Okazuje się, że - przynajmniej w jednym przypadku - sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.
Zobacz wideo

W środę na Twitterze Jakub Traczyk, wiceprzewodniczący Młodych Nowoczesnych (młodzieżówka N.-red.), umieścił zdjęcia, które mają obrazować tłok i ścisk, panujący w szkołach średnich w związku z podwójnym rocznikiem. - Tak wyglądają korytarze w liceach. Zalewska przygotowała dla młodych ogromne wyzwanie. Niepewność, stres przy rekrutacji, brak miejsc, a teraz jeszcze to. Jak wytrzymać przez cały rok? AZ (Anna Zalewska, była minister edukacji - red.) powinna przenieść swe biuro do szkoły, by odczuć na sobie zbawienne skutki jej reform – napisał Traczyk. W rozmowie z tokfm.pl przyznał, że zdjęcie z opisem "taki tam korek" otrzymał od "znajomej uczennicy" oraz, że pochodzi ono z II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu.

Dyrektorka się tłumaczy 

Tak, to zdjęcie z naszej szkoły, z II piętra – przyznaje w korespondencji z nami Małgorzata Tomaszewska, dyrektora placówki. Jak opisuje, takie sytuacje miały miejsce w szkole 3 i 4 września. - Kiedy na parterze szkoły trwał kiermasz podręczników używanych, więc uczniowie kumulowali się na wyższych piętrach – wyjaśnia dyrektorka. Dodaje, że w II LO w Grudziądzu trwa też remont. A dokładnie: wymiana sieci CO i termomodernizacja szkoły od wewnątrz. - W związku z powyższym wyłączane i zabezpieczane są częściowo klatki schodowe. W dniach 3,4 i 5 września wyłączona była główna klatka schodowa między pierwszym a trzecim piętrem. Boczna klatka schodowa jest węższa. Stąd tłok – przekonuje dyrektora liceum.

A co z podwójnym rocznikiem? Tomaszewska przyznaje, że "pierwszaków" jest w tym roku dwa razy więcej – w szkole otworzono 4 dodatkowe klasy, przyjęto do nich 136 osób. Ale tłok to zjawisko typowe dla tego okresu roku szkolnego. - Uczniowie klas pierwszych w pierwszych dniach września nie mają całkowitej orientacji co do rozkładu pomieszczeń w szkole. Takie sytuacje obserwujemy na początku września każdego roku – wyjaśnia dyrektorka i podkreśla, że szkoła "bardzo dba o bezpieczeństwo uczniów". - Sytuacja na zdjęciu jest wyjątkowa i mam nadzieję, że kiedy zakończy się termomodernizacja poszczególnych klatek schodowych (jeszcze tydzień) do takich sytuacji nie będzie dochodziło – podsumowuje Tomaszewska.

Mimo wszystko, w sieci cały czas pojawiają się filmy i zdjęcia z innych szkół w Polsce, ukazujące tłok na korytarzach. Gazeta.pl prezentuje np. Sytuacje z V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Niedawno informowaliśmy też, że przez podwójny rocznik w wielu szkołach wprowadzono dwuzmianowość, a niektóre zajęcia kończą się przed godziną 20. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM