"Czerwona zaraza ma to do siebie, że się modyfikuje". Kuriozalna dyskusja lubelskich radnych

Lubelski PiS postulował przyjęcie przez radę miasta stanowiska w obronie arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który zasłynął słowami o "tęczowej zarazie". Radni nawiązywali do morderstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Stanowiska jednak nie przyjęto - przez fortel pozostałych radnych.
Zobacz wideo

1 sierpnia, w czasie mszy z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego metropolita krakowski podkreślił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska. - Trzeba było długo na nią czekać. Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa - stwierdził hierarcha.

Radni PiS z Lublina dowodzili, że w słowach duchownego z Krakowa nie było mowy nienawiści. Przekonywali za to, że to w atakach na niego jest nienawiść i zło. "Szczególne zaniepokojenie budzą manifestacje nawołujące do fizycznej przemocy wobec osoby księdza arcybiskupa. Znamienne jest, że ataki słowne, jak również nienawistne gesty wobec osoby Metropolity Krakowskiego, wypowiadane są rzekomo w obronie demokracji i wolności, w rzeczywistości zaś stanowią wyraz całkowitego zaprzeczenia wolności, tolerancji oraz poszanowania drugiego człowieka" - napisano w stanowisku PiS.

Na sesji rady miasta przemówiono obrazami

Na sesji rady miasta radny Tomasz Pitucha z PiS (kandydat na posła) pokazywał slajdy m.in. z happeningu przygotowanego przez drag queen - chodzi o symulację podcięcia gardła kukle, przedstawiającej duchownego z Krakowa. Sprawę z urzędu podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, zajęła się nią także prokuratura.

Tomasz Pitucha dowodził, że takie ataki są niedopuszczalne i dlatego - w jego ocenie - rada miasta powinna wziąć w obronę przedstawiciela Kościoła. Radny odwoływał się przy tym do dramatycznych wydarzeń z Gdańska i zabójstwa prezydenta tego miasta, Pawła Adamowicza. - Różnica jest tylko taka, że tutaj zmasakrowano kukłę przedstawiającą księdza arcybiskupa, ale wydźwięk społeczny tego wydarzenia jest bardzo tragiczny - dowodził Pitucha.

"Pan grzeszy, panie radny"

Po tych słowach wywiązała się burza. - Porównywanie tej niewątpliwie wstrętnej inscenizacji z udziałem kukły arcybiskupa do śmierci pana prezydenta Adamowicza to grzech. Pan grzeszy, panie radny. A w rzeczywistości to jest tak adekwatne jak porównywanie "Emi" (hejterka, bohaterka "afery Piebiaka" - przyp. red.) do "Inki", o czym niedawno czytaliśmy w mediach - grzmiał przewodniczący rady miasta, Jarosław Pakuła (PO).

Do porównania happeningu do śmierci prezydenta Gdańska odniósł się też Bartosz Margul (PO). Jak mówił, to nieuprawnione i niedopuszczalne porównanie, które nie powinno mieć miejsca. - Gdzie pan był, panie radny, jak na szubienicach wieszali polityków Platformy Obywatelskiej? Wygłaszał pan wtedy jakieś stanowisko? Gdzie pan był, jak były akty zgonu dla prezydentów miast i jeden akt został zrealizowany? Mówi pan, że to nie jest mowa nienawiści? - pytał.

Radny Marcin Jakóbczyk z PiS dowodził, że abp Marek Jędraszewski, mówiąc o "tęczowej zarazie", nie miał na myśli konkretnych ludzi - środowiska osób LGBT. - Te słowa nie są kierowane przeciwko komukolwiek, ale przeciwko szkodliwemu zjawisku. Należy pamiętać, że arcybiskup wypowiada te słowa jako pasterz Kościoła katolickiego i w zgodzie z Ewangelią. Arcybiskup miał taki obowiązek, by takie słowa - w obronie określonych wartości - wypowiadać - dowodził Jakóbczyk. 

"Walka dobra ze złem trwa od początku świata"

- No cóż, walka dobra ze złem trwa od początku świata i zakończy się na końcu świata - mówił z kolei Stanisław Brzozowski (PiS) - Czerwona zaraza ma to do siebie, że się modyfikuje. Nie jest tak, że ona przestała istnieć, bo pewne procesy zachodzą. Dopóki ostatni człowiek myślący kategoriami komunizmu nie umrze, to trudno mówić, że komunizm się skończył. Arcybiskup mówił o grzechu i niewłaściwym postępowaniu - przekonywał.

Ostatecznie radni rządzącej Lublinem koalicji (PO, SLD, Nowoczesna) zaproponowali, że przyjmą stanowisko, ale w zmodyfikowanej wersji. Zgodnie ze zgłoszoną przez nich poprawką, miały się w nim znaleźć m.in. zdania: "Szczególne zaniepokojenie wywołała w nas inscenizacja przedstawiająca przemoc wobec arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Bardzo kontrowersyjne wypowiedzi arcybiskupa wobec pewnej grupy społecznej nie mogą być usprawiedliwieniem dla tego typu zachowań. Innym szokującym wydarzeniem jest zorganizowany hejt kierowany z Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie do kompromitowania niewygodnych władzy sędziów były wykorzystywane zarówno poufne dane osobowe, jak i szczegóły życia osobistego sędziów".

Na takie słowa radni PiS nie mogli się zgodzić, dlatego ostatecznie swoje stanowisko wycofali. Finalnie więc nie przyjęto żadnego oświadczenia - ani w wersji pierwotnej, ani tej z naniesionymi poprawkami. W efekcie dość długa i burzliwa wieczorna dyskusja zakończyła się... niczym.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (23)
"Czerwona zaraza ma to do siebie, że się modyfikuje". Kuriozalna dyskusja lubelskich radnych
Zaloguj się
 • Wies Kwiec

  Oceniono 15 razy 15

  Nierób Jędraszewski niech broni się sam przed sądem. Za swoje pieniądze. O, przepraszam, on nie ma swoich pieniążków. Ta jego fortuna to z jałmużny.

 • marudna.maruda

  Oceniono 15 razy 15

  Chyba radni prawi i sprawiedliwi zapomnieli, że nie pobierają apanaży za obronę kk, który ma się zresztą znakomicie? W Lublinie wszystkie ulice bez dziur, szpitale mają wystarczajacą liczbę lekarzy i środków na funkcjonowanie, DPS się nie spalił, lekcje w szkołach kończą się wcześnie, a zakłady pracy pozabudżetowe rosną jak na drożdżach?

 • gblo

  Oceniono 13 razy 13

  Czym ci fanatycy się w ogóle zajmują? Czy w Lublinie już wszystkie problemy miasta zostały rozwiązane? Czarna zaraza po filmie Sekielskiego chwilę zamilkła, czekali na reakcję ,której własciwie nie było. Teraz przystąpili do ataku , a bryluje w tym uczeń pedofila i zboczeńca Paetza , jegomość z wykrzywioną gębą z nienawiści niejaki Jędraszewski. Prędzej czy później czarna zaraza dojąca bez ograniczeń podatników zostanie zneutralizowana. Lepiej dla Polski by nastapiło to szybciej

 • gebe14

  Oceniono 11 razy 11

  to żaden metropolita
  to obrońca pedo

 • miw.d

  Oceniono 11 razy 9

  Co się lęgnie w tych katolskich prawackich mózgach! Niepojęte. Nigdy w życiu nie zetknęłam się z takim
  sposobem myślenia, a w gronie moich znajomych są ludzie różnych poglądów i wyznań.
  Katolskie prawctwo. przeciwieństwo lewactwa:)) właściwie to brakuje słów, bo jeśli określi się ich język
  tak, jak on na to zasługuje, to rozwrzeszczą się, że są obrażani, że ich "uczucia religijne" są poniewierane,
  lecą zaraz do sądów i do Trampa na skargę! Może jednak trzeba dokonać wewnętrznego rozbioru Polski?

 • wejsunek47

  Oceniono 8 razy 8

  mają rację...czerwona zaraza się już zmodyfikowała i nazywa się PIS

 • gokle

  Oceniono 8 razy 8

  Nic nie przebije czarnej zarazy.

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 8 razy 8

  Czarna Zboczeńców Zaraza Kościelna Katolicka dawno KAPIEALA DLA UB, SB .NKWD I NSDAP. TO SA STALI KAPUSIE nie zależnie od ustroju i rządów .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX