Autonomiczny bus już wozi gdańszczan i turystów. "Podróż to duża przyjemność"

Pierwszy w Polsce autonomiczny busik już jeździ po Gdańsku. Pojazdem bez kierowcy można dojechać na przykład do gdańskiego ZOO.
Zobacz wideo

Bus bez kierowcy to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. - Przód pojazdu poznajemy po tym, że drzwi są po prawej stronie, a jeśli są po lewej, to jest to tył pojazdu – tłumaczył odpowiedzialny za projekt Mikołaj Kwiatkowski. Autonomicznym busem jechał już reporter TOK FM. - To była duża przyjemność. Spokojnie się jedzie, można podziwiać widoki – mówili w rozmowie z Pawłem Radzewiczem mieszkańcy Gdańska.


Autonomicznym pojazdem pochwaliła się też prezydent Gdańska. "To historyczna chwila. Od dziś na trasę do gdańskiego ZOO wyruszył autonomiczny i w pełni ekologiczny bus. Wszystko dzięki udziałowi miasta w międzynarodowym projekcie Sohjoa Baltic. Gdańsk po raz kolejny zmienia rzeczywistość" - napisała na Twitterze Aleksandra Dulkiewicz.


Jak działa autonomiczny bus?. - Pojazd ma wgraną trasę. W trakcie jazdy, w trybie autonomicznym, analizuje sytuację bieżącą, porównując ją do pierwotnej trasy. Jeżeli wykryje niebezpieczeństwo to albo zwalnia, albo zatrzymuje się – wyjaśnia Mikołaj Kwiatkowski. 

Autonomiczny bus będzie kursował codziennie, przez najbliższy miesiąc.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM