Trzaskowski: Trwają pracę nad przygotowaniem do naprawy kolektora

Trwają pracę nad przygotowaniem się do tego, żeby naprawić kolektor i rurociąg w oczyszczalni ścieków i ustalić przyczynę awarii - powiedział w niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na briefingu ws. awaryjnego transportowania ścieków do oczyszczalni "Czajka".
Zobacz wideo

Prezydent Warszawy powiedział, że "trwają pracę nad przygotowaniem się do tego, żeby naprawić ten właściwy kolektor i rurociąg". Nadal ustalane są także przyczyny awarii. - Byłem na dole w tych właściwych rurociągach, w kolektorze. W tej chwili odsuniętych już jest 1/3 pokrywy betonowej. Część rurociągu, ta wadliwa, została też usunięta, w tej chwil trwa badanie dokładnie całego rurociągu. Dalej zdejmowana jest pokrywa betonowa. Myślę, że będziemy w ciągu następnego tygodnia w stanie podawać państwu kolejne informacje potwierdzające, dlaczego doszło do tej awarii - ocenił.

Trzaskowski dodał, że ma "informacje od Wód Polskich, że dzisiaj będą przeprowadzone pierwsze testy, jeżeli chodzi o most, o ten rurociąg, który jest położony na moście pontonowym". - Wielokrotnie pytaliśmy stronę rządową, ile ten most i ten rurociąg będzie mógł funkcjonować. Według wstępnych zapewnień, była taka informacja, że około dwóch miesięcy - wskazał Trzaskowski.

- My przez cały czas pracujemy również nad rozwiązaniem awaryjnym (...) od wielu dni trwały dokładne testy, które miały potwierdzić, czy Most Północny wytrzyma obciążenie tego rurociągu tymczasowego w momencie, kiedy trzeba by się przełączyć pomiędzy rurociągiem na moście pontonowym, a tym zapasowym awaryjnym rurociągiem, zanim ten kolektor tutaj będzie gotowy do pracy - ocenił.

Kiedy ruszy awaryjny rurociąg?

Uruchomienie obu nitek awaryjnego rurociągu łączącego lewy brzeg Wisły z oczyszczalnią "Czajka" nastąpi w niedzielę o godz. 16.30.

O godz. 16.30 w niedzielę na ul. Farysa 1 odbędzie się briefing prasowy z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka.

Według wcześniejszych informacji uruchomienie obu nitek awaryjnego rurociągu miało nastąpić o godz. 14.

Budowa rurociągu na moście pontonowym na Wiśle jest finansowana z budżetu państwa, środki będą pochodzić z rezerwy ogólnej.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek, 27 sierpnia i środę, 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny ministerstwa środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennym ścieków na dobę.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM