Trzaskowski: Trwają pracę nad przygotowaniem do naprawy kolektora

Trwają pracę nad przygotowaniem się do tego, żeby naprawić kolektor i rurociąg w oczyszczalni ścieków i ustalić przyczynę awarii - powiedział w niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na briefingu ws. awaryjnego transportowania ścieków do oczyszczalni "Czajka".

Prezydent Warszawy powiedział, że "trwają pracę nad przygotowaniem się do tego, żeby naprawić ten właściwy kolektor i rurociąg". Nadal ustalane są także przyczyny awarii. - Byłem na dole w tych właściwych rurociągach, w kolektorze. W tej chwili odsuniętych już jest 1/3 pokrywy betonowej. Część rurociągu, ta wadliwa, została też usunięta, w tej chwil trwa badanie dokładnie całego rurociągu. Dalej zdejmowana jest pokrywa betonowa. Myślę, że będziemy w ciągu następnego tygodnia w stanie podawać państwu kolejne informacje potwierdzające, dlaczego doszło do tej awarii - ocenił.

Trzaskowski dodał, że ma "informacje od Wód Polskich, że dzisiaj będą przeprowadzone pierwsze testy, jeżeli chodzi o most, o ten rurociąg, który jest położony na moście pontonowym". - Wielokrotnie pytaliśmy stronę rządową, ile ten most i ten rurociąg będzie mógł funkcjonować. Według wstępnych zapewnień, była taka informacja, że około dwóch miesięcy - wskazał Trzaskowski.

- My przez cały czas pracujemy również nad rozwiązaniem awaryjnym (...) od wielu dni trwały dokładne testy, które miały potwierdzić, czy Most Północny wytrzyma obciążenie tego rurociągu tymczasowego w momencie, kiedy trzeba by się przełączyć pomiędzy rurociągiem na moście pontonowym, a tym zapasowym awaryjnym rurociągiem, zanim ten kolektor tutaj będzie gotowy do pracy - ocenił.

Kiedy ruszy awaryjny rurociąg?

Uruchomienie obu nitek awaryjnego rurociągu łączącego lewy brzeg Wisły z oczyszczalnią "Czajka" nastąpi w niedzielę o godz. 16.30.

O godz. 16.30 w niedzielę na ul. Farysa 1 odbędzie się briefing prasowy z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka.

Według wcześniejszych informacji uruchomienie obu nitek awaryjnego rurociągu miało nastąpić o godz. 14.

Budowa rurociągu na moście pontonowym na Wiśle jest finansowana z budżetu państwa, środki będą pochodzić z rezerwy ogólnej.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek, 27 sierpnia i środę, 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny ministerstwa środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennym ścieków na dobę.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Trzaskowski: Trwają pracę nad przygotowaniem do naprawy kolektora
Zaloguj się
 • milorex10

  0

  Pan Trzaskowski to taki gó...niany Prezydent. Przecież to "cienki bolek" w każdej dziedzinie, każdy widzi że to dyletant do kwadratu. Nigdy niczym nie zarządzał, nigdy za nic nie odpowiadał. Warszawa jest w niebezpieczeństwie mając takiego fircyka za Prezydenta.

 • gassarbaiter

  Oceniono 5 razy -5

  Trzaskowski do dymisji!

 • Van der Seck

  Oceniono 7 razy -5

  Czytajmy ze zrozumieniem: trwaja PRACE nad PRZYGOTOWANIAMI do naprawy. Czyli niczego nie naprawiaja (nie wiadomo juz, ile dni), skoro dopiero i wciaz pracuja nad przygotowaniem sie do tejze akcji... Kawusia i posiedzonka? A scieki plyna do Wisly. Taka mowa poslugiwano sie w socjalizmie, gdy nic nie bylo robione, ale trzeba bylo udowodnic cos odwrotnego. Dno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX