Amber Gold. Wysoka kara dla małżeństwa P.

Wyrok na twórców Amber Gold ogłosił gdański sąd. Odczytywanie orzeczenia w procesie dotyczącym jednej z największych polskich afer finansowych trwało od miesięcy. Sąd skazał Marcina P. na 15 lat więzienia, a jego żonę Katarzynę P. na 12,5 roku pozbawienia wolności.
Zobacz wideo

Twórcy Amber Gold Marcin i Katarzyna P. zostali skazani na karę pozbawienia wolności. Sąd wymierzył Marcinowi P. karę łączną 15 lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wysokości 530 stawek dziennych, ustalając jedną stawkę dzienną na kwotę 300 zł. Katarzynie P. sąd wymierzył karę łączną w wysokości 12 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę łączną grzywny w wysokości 450 stawek dziennych. 

Sąd nakazał też naprawienie szkód wyrządzonych poszkodowanym. 

Wydawanie wyroku rozpoczęło się 20 maja. Niemal dokładnie 3,5 miesiąca temu sędzia Lidia Jedynak orzekła winę Marcina i Katarzyny P. Z uwagi jednak na modyfikację opisu czynu popełnionego przez oskarżonych sąd był zmuszony odczytywać nazwiska wszystkich osób pokrzywdzonych przez Amber Gold (według aktu oskarżenia jest ich ok. 18,5 tysiąca - PAP).

Jeszcze na początku sierpnia, sądowi zostało do odczytania 19 z 60 tomów akt. W ubiegłym tygodniu okazało się, że weszły w życie przepisy, które pozwalają sądowi odstąpić od tej czasochłonnej procedury i przyspieszyć ogłoszenie wyroku.

Prokuratura chce 25 lat więzienia

Według prokuratury, Marcin P. i Katarzyna P. oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej ponad 18 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Prokuratura ustaliła, że spółka Amber Gold była tzw. piramidą finansową, a oskarżeni bez zezwolenia prowadzili działalność polegającą na gromadzeniu pieniędzy klientów parabanku. Śledczy uznali, że Katarzyna i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili z tej działalności stałe źródło dochodu. Prokuratura chciała, aby Marcin P. i Katarzyna P. zostali skazani na 25 lat więzienia. 

Wyrok w sprawie Amber Gold

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. KNF złożyła doniesienie do prokuratury, która po miesiącu odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się w działalności firmy znamion przestępstwa. 13 sierpnia 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Od września 2016 r. działa też sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold. Zeznawał przed nią między innymi Donald Tusk.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM