Ruszyła pielgrzymka e-samochodów do Watykanu. Szlakiem sanktuariów i ... ładowarek

Kilka samochodów elektrycznych wyruszyło z Częstochowy z e-mobilną pielgrzymką do Watykanu, szlakiem europejskich sanktuariów.
Zobacz wideo

Jak mówił, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes organizującego przedsięwzięcie stowarzyszenia Instytut Elektromobilności Emobi z Katowic Marcin Piaskowski, pielgrzymka rozpoczęła się w niedzielę na Jasnej Górze poświęceniem pojazdów, wśród nich elektrycznego trójkołowca, który ma zostać przekazany papieżowi Franciszkowi.

- Chodzi przede wszystkim o promocję elektromobilności, czyli elementu dbania o planetę. To odpowiedzialność każdego z nas, żeby przede wszystkim odpowiadać osobiście za to, co się robi – za zanieczyszczenie środowiska, bo jeżeli każdy nie weźmie odpowiedzialności za siebie, za chwilę będziemy mieli ogromny problem - przekonywał Piaskowski.

- Mamy nadzieję, że ta pielgrzymka pokaże też w jakimś stopniu, że jest już możliwe poruszanie się pojazdami elektrycznymi nie tylko w obrębie miast, wokół własnego miejsca zamieszkania, ale też na tak długim dystansie, jaki dzieli nas od Watykanu - dodał szef Emobi.

Pielgrzymka w ciągu niespełna dwóch tygodni ma przemierzyć ponad 4 tys. km, odwiedzając sanktuaria Polski, Czech, Austrii, Słowenii i Włoch. Jej uczestnicy na trasie chcą rozmawiać o potrzebie dostosowania miejsc kultu dla potrzeb elektromobilności, a także promować polską strategię rozwoju elektromobilności.

- Jedziemy szlakiem europejskich sanktuariów, więc zatrzymujemy się na tyle często, aby można było samochody doładowywać, bo to jednak kluczowy problem. Dystanse między postojami to ok. 300-350 km, pozwalają nam one spokojnie docierać na miejsca. Po drodze planujemy różnego rodzaju eventy, promocje. Mamy nadzieję dotrzeć do Watykanu w niedzielę 15 września - mówił Piaskowski.

Trójkołowiec dla papieża

Pytany, czy to także pielgrzymka "szlakiem ładowarek" odpowiedział, że "między innymi tak". - To jest także test infrastruktury, którą chcemy sprawdzić - przyznał. Jak podał, we flocie pielgrzymkowej znalazły się elektryczne pojazdy, m.in.: dostawczy vw e-crafter, pełniący także funkcję "e-mobilnej ambasady", bmw i3, audi e-tron oraz elektryczne hyundai i nissan.

Jak wynika z informacji organizatorów, przedstawiciele Emobi rozmawiali z Franciszkiem w Watykanie 8 maja br., informując papieża o idei e-mobilnej pielgrzymki i uzyskując na to przedsięwzięcie błogosławieństwo. Dowiedzieli się m.in, że na terenie Watykanu działa już 12 ładowarek samochodów elektrycznych, zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych, a do końca roku ma być ich 20.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM