Pierwsze polskie sześcioraczki w końcu będą razem w domu. "Na 99,9 proc. Malwinka zostanie wypisana ze szpitala"

We wtorek pierwsze w Polsce sześcioraczki będą już w domu razem ? w tym dniu wypisana zostanie ze szpitala Malwina, ostatnia z rodzeństwa.
Zobacz wideo

- Na 99,9 proc. dziewczynka zostanie wypisana we wtorek. Jej stan jest zadowalający, waży ok. 3,5 kg - powiedział w poniedziałek PAP prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Oddziału Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W poprzednich dniach dziewczynka przechodziła ostatnie badania. To właśnie Malwina okazała się "niespodzianką" – nieoczekiwanie pojawiła się po piątce noworodków, nie widać jej było podczas wcześniejszych badań USG. 

W domu w Tylmanowej (Małopolskie) na Malwinę czekają Kaja, Nela, Zosia, Filip i Tymon, a także 2,5-letni Oliwier.

"Powrót do domu każdego z naszych dzieciaczków to ogromne szczęście, ale niestety to też strach... Są to wcześniaczki z masą urodzeniowa ok. 1 kg i chociaż rosną w oczach, to obawa o ich zdrowie towarzyszy nam każdego dnia. Jednak mimo to czekamy na naszą ostatnią kruszynkę z utęsknieniem" – napisała w niedzielę wieczorem na Instagramie mama sześcioraczków Klaudia Marzec. Na instagramowym koncie maluchów zamieściła też zdjęcia piątki dzieci.

Sześcioraczki przyszły na świat 20 maja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie w 29. tygodniu. Noworodki ważyły od 890 g do ok. 1300 g. Do domu wypisywane były stopniowo, m.in. po to, jak wyjaśniali lekarze, aby przyzwyczajać rodziców do nowej sytuacji.

Według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko – raz na 4,7 mld ciąż na świecie. Taką ciążę trudno też doprowadzić do szczęśliwego finału.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM