Krzysztof Bukiel ze związku zawodowego lekarzy: Jestem przerażony. Nowe obietnice i zero o służbie zdrowia

Lekarze ogłaszają Narodowy Kryzys Zdrowia i rozpoczynają kampanię społeczną w 180 polskich miastach. Tłumaczą też jej hasło: "Polska to chory kraj".

Z ulicznych billboardów dowiemy się m.in , że "80 proc. dzieci ma próchnicę" lub że na "Endokrynologa poczekamy w kolejne 24 miesiące". Lekarze prezentują też 6 obszarów, które - jak oceniają - wymagają pilnych działań.

- Naszych sześć propozycji, których ratyfikacja przez polityków, którzy wygrają zbliżające się wybory, jest gwarantem do tego, żeby ochrona zdrowia stanęła na nogi - przekonywał dr Jarosław Biliński, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

To m.in podwyższenie nakładów na system ochrony zdrowia do 9 proc. PKB do 2030 r. Postulują także podjęcie natychmiastowych działań, aby poprawić wskaźniki wyleczalności z powodu nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Apelują również o objęcie dzieci programami profilaktycznymi.

- My wszyscy tak naprawdę zmuszeni przez system. Poprzez pogarszającą się sytuację w ochronie zdrowia ze smutkiem dziś musimy ogłosić narodowy kryzys zdrowia. My jesteśmy lekarzami i naszą pracą jest diagnozowanie chorób i proponowanie sposobu ich leczenia - powiedział dr Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

- Jak ja słyszę coraz to nowe konwencje partii rządzącej, coraz to nowe obietnice i ani słowa o ochronie zdrowia, to jestem przerażony, normalnie po ludzku, jako obywatel jestem przerażony, bo to jest wręcz prowokacyjne lekceważenie systemu opieki zdrowotnej - stwierdził z kolei Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy .

Więcej o manifeście lekarzy i ich apelu oraz kampanii na stronie: www.polskatochorykraj.pl

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Krzysztof Bukiel ze związku zawodowego lekarzy: Jestem przerażony. Nowe obietnice i zero o służbie zdrowia
Zaloguj się
 • Kris P

  Oceniono 5 razy 3

  A co tam gadacie?
  Ważne że jest 500+, dwie ekstra emerytury, płaca minimalna 4000 zł .
  Wszystko inne jest nieważne. Jak nie głosować na PiS skoro inni nie dali, a PiS daje?
  Takie jest myślenie ludu.

 • oloros11

  0

  Bóg dał Bóg zabrał
  czegoś więcej możecie oczekiwać od katotalibanu?

 • Pawel Maciej Nowak

  Oceniono 4 razy 0

  Bardzo mi przykro, ale pan prezes przekalkulował i woli głosy emerytów klasy robotniczej, wyznawców jędraszewskiego i rydzyka kiboli, antysemitów i homofobów. Bardzo mi przykro dla was lekarzy i chorych dorosłych oraz dzieci nie starczyło. Najważniejsze jest utrzymanie władzy nie ważne jakim kosztem. W tym przypadku waszym kosztem. Tyle milionów na miesięcznice i komisje smoleńskie , fundacje narodowe, propagandę, kościoły loty samolotem prezydenckim czy mieszkania w willi za darmo było ważniejsze niż tam jacyś pacjenci i szpitale. Oni korzystają z prywatnej służby ,za pieniądze podatnika z resztą... bardzo mi przykro

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX