Służby z bronią weszły na statek Greenpeace. Aktywiści blokowali transport węgla

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej podjęli w poniedziałek przed północą w porcie w Gdańsku siłową interwencję na żaglowcu Rainbow Warrior, należącym do Greenpeace, który wcześniej blokował statek z transportem węgla z Mozambiku. Dwie osoby zostały zatrzymane.
Zobacz wideo

Na przesłuchanie do placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzonych zostało 18 aktywistów Greenpeace - poinformował we wtorek po północy PAP p.o. rzecznika prasowego komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, Tadeusz Gruchalla.

Według komunikatu prasowego Greenpeace "zamaskowani funkcjonariusze straży granicznej z bronią maszynową wtargnęli na pokład żaglowca Rainbow Warrior", "grozili bronią, rozbili okno i dostali się na mostek".

Marek Józefiak z Greenpeace tłumaczył w rozmowie z reporterem TOK FM, że aktywiście dopłynęli pontonami do statku wiozącego węgiel z Mozambiku. - Namalowali na burcie statku wielki napis "Węgiel stop", a druga część (aktywistów - red.) na statku Rainbow Warrior zacumowała tuż przed terminalem węglowym (czym zablokowała do niego wejście - red.) - wyjaśnia Józefiak. Potem nastąpiła interwencja straży granicznej. - Zamaskowani, w pełnym rynsztunku, uzbrojeni funkcjonariusze straży granicznej wyposażeni m.in. w karabiny maszynowe weszli na żaglowiec Rainbow Warrior, wybili szyby i dokonywali zatrzymań - opisywał zdarzenie aktywista. 

Tadeusz Gruchalla ze Straży Granicznej tłumaczył, że tak wyglądała akcja antyterrorystów. - Na wezwania do poddania się kontroli nie reagowali (aktywiści - red.). Nasze działania musiały być w tej chwili jednoznaczne i adekwatna dla zagrożenia - mówił w rozmowie z reporterem TOK FM.

Gruchalla wyjaśnił, że kilka godzin wcześniej członkowie Greenpeace, używając trzech pontonów, podpłynęli pod samą burtę statku z węglem z Mozambiku zmierzającego do portu w Gdańsku. - Dwa pontony próbowały skutecznie nie wpuścić statku do portu. Członkowie Greenpeace nie reagowali na wielokrotne wezwania funkcjonariuszy straży granicznej do poddania się kontroli - dodał.

Zaznaczył, że podczas przesłuchań aktywistów Greenpeace miała być ustalana ich rola w naruszeniu przepisów bezpieczeństwa żeglugi i ustawy o straży granicznej. Dwie osoby zostały zatrzymane.

- Kapitan jednostki narodowości hiszpańskiej i kobieta narodowości austriackiej, która pływała na pontonie Greaepeace'u. To są zarzuty związane z naruszeniem ustawy o bezpieczeństwie w nżegludze i ustawy o straży granicznej. Jednostka Greenpeace holownikami Urzędu Morskiego została ściągnięta z portu w bezpieczne miejsce. Jest zakotwiczona. Dozoruje ją straż graniczna - wyjaśniał Gruchalla.

Marek Józefiak jest zadowolony z protestu. - Odniósł on swój skutek. Rozmawiamy o kryzysie klimatycznym, rozmawiamy o tym, jak go rozwiązać i dlaczego Polska uzależnia się od importu węgla - tłumaczył.  

Według Greenpeace akcja miała charakter "pokojowy" i miał zwrócić uwagę polskiego rządu na "pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.".

"Zostało nam 11 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad świat, który dziś znamy, przestanie istnieć. Polska musi do 2030 r. odejść od spalania węgla. Tymczasem nasz rząd, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków i polską rację stanu, broni interesów lobby węglowego i importerów zagranicznych paliw" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM