Nawet 5 tys. zł mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku. Wszystko przez "źle skonstruowany" przepis

"To nie żart. Taka sama kara grozi tym, którzy pchają wózek z nieletnim, wiozą go tramwajem, przewożą autem albo jadą z nim jednośladem po drodze rowerowej" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Według gazeta "taki jest efekt źle skonstruowanego art. 89 kodeksu wykroczeń, który mówi o zakazie przebywania na drodze publicznej dziecka poniżej siódmego roku życia". Treść artykułu to: Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego,podlega karze grzywny albo karze nagany.

We wtorkowym wydaniu "DGP" czytamy, że "zwrócił na to uwagę Sąd Rejonowy w Sokółce, który jednocześnie zadał w tej sprawie pytanie do Trybunału Konstytucyjnego".

"Sąd ma wątpliwości, czy ten przepis k.w. jest zgodny z przepisami ustawy zasadniczej: art. 2 (zasada prawidłowej legislacji), art. 48 ust. 1 (prawo do wychowania dziecka uwzględniające stopień jego dojrzałości), a także art. 52 ust. 1 (prawo do swobodnego poruszania się)" - informuje gazeta.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (16)
Nawet 5 tys. zł mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku
Zaloguj się
 • Dziarska Żmija

  0

  Traktują ludzi jak debili, ciągle ktoś narzuca nam jak powinniśmy żyć, z kim spać i co jeść. Od 3,14 R dolta się od nas z tymi zakazami i nakazami.

 • do100jnik

  0

  znowu jakiś poselski debil dorwał się do tego czego nie potrafi, ale robi to za nasze pieniądze

 • Marcel

  0

  Szukają pieniędzy na 500+, trzynastki, czternastki emerytów itd

 • irenevonbrick

  0

  Idiokracja rośnie w siłę.

 • uulv

  0

  A co z samochodami na chodnikach? Kiedy z tym porządek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX