Koniec fundacji "Nie lękajcie się". Członkowie organizacji nie chcą działać pod tym szyldem

Przedstawiciele fundacji "Nie lękajcie się" zapowiadają, że za kilka miesięcy organizacja przestanie istnieć. To między innymi efekt audytu przeprowadzonego po doniesieniach dotyczących rzekomego wyłudzania pieniędzy przez byłego szefa fundacji Marka Lisińskiego.
Zobacz wideo

Kontrola finansowa w fundacji "Nie lękajcie się" była konsekwencją oskarżeń pod adresem byłego już szefa organizacji Marka Lisińskiego. Jak informowała w maju bieżącego roku "Gazeta Wyborcza", Lisiński miał wyłudzić 30 tysięcy złotych od jednej z ofiar molestowania seksualnego przez księdza. Miał tłumaczyć, że cierpi na raka trzustki i potrzebuje gotówki na operację. W tej sprawie trwa śledztwo prokuratury.

Audyt przeprowadzony w fundacji wykazał natomiast, że błędnie księgowano wydatki, ale - jak zapewnia współpracująca z organizacją Agata Diduszko-Zyglewska - żadne pieniądze nie zostały przywłaszczone lub wyłudzone. - To jest bardzo ważna informacja. Natomiast rzeczywiście przez kilka lat nie dopilnowano różnych rzeczy formalnych - stwierdza aktywistka.

Nieprawidłowości wykryte przez audyt

Audyt zakwestionował liczne wydatki, między innymi pieniądze wydane przez Marka Lisińskiego na paliwo do jego prywatnego samochodu. Chodzi o kwotę ponad 7,5 tys. zł. "Fundacja nie zawarła z nim [Lisińskim - red.] umowy o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, dlatego wydatki te nie mogą być przez Fundację zaakceptowane" - czytamy w raporcie. 

Zakwestionowane zostały też wydatki na "usługi tworzenia grup wsparcia i administrowanie fundacją" - tu chodzi o kwotę 34,4 tys. zł. "Wysokość takiego wynagrodzenia Zarządowi wyznacza Rada Fundacji. W przekazanym zbiorze dokumentów nie ma uchwały Rady Fundacji wyznaczającej Zarządowi wynagrodzenie za określone czynności. Zatem wydatki w takiej wysokości nie mają podstawy prawnej" - stwierdzono w raporcie. 

Cały dokument można przeczytać na stronie internetowej "Nie lękajcie się".

Nie chcą działać pod szyldem "Nie lękajcie się"

Władze fundacji oraz jej członkowie przyznają, że nie chcą już działać pod szyldem "Nie lękajcie się". - Jako fundacja zrobiliśmy wielki krok w Polsce. Otworzyliśmy drogę wielu osobom. Pomogliśmy w różnych procesach cywilnych i kanonicznych, a że stało się tak, jak się stało, to jest konkretnie konsekwencja Marka [Lisińskiego] - mówi Marek Milewczyk, współzałożyciel organizacji.

W podobnym kontekście wypowiada się Agata Diduszko-Zyglewska. - Nikt, kto jest w obecnych władzach fundacji nie chce nieść tego bagażu. Fundacja musiałaby cały czas mierzyć się z tym odium związanym z tą historią i działałoby to negatywnie, także na sytuację podopiecznych fundacji - przyznaje. 

Sama fundacja działa teraz w trybie kryzysowym. Organizacja nadal udziela bezpłatnej pomocy prawnej, choć w ograniczonym zakresie. Tak będzie do momentu jej formalnej likwidacji.

Fundacja "Nie lękajcie się" pomagała ofiarom księży pedofilii z całej Polski. To m.in. dzięki niej powstała tzw. mapa pedofilii w Kościele pokazująca skalę nadużyć seksualnych duchownych wobec dzieci.

Po doniesieniach "Gazety Wyborczej" Marek Lisiński złożył dymisję z funkcji szefa organizacji. W wydanym wówczas oświadczeniu przekonywał, że pieniędzy od nikogo nigdy nie wyłudzał. "Nigdy nie wyłudziłem od nikogo pieniędzy. Pożyczka zawarta pomiędzy dwoma podmiotami prawnymi z terminem zwrotu do grudnia 2019 jest wyłudzaniem? Zostawiam do Państwa oceny" - pisał. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM