Fizjoterapeuci i diagności szykują się do protestu. "Bez nas system sobie nie poradzi"

Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni zapowiadają protest. Ma rozpocząć się 23 września czyli niespełna trzy tygodnie przed wyborami. Pracownicy domagają się podwyżek.
Zobacz wideo

Sytuacja fizjoterapeutów i diagnostów od lat jest krytyczna. Kiedy lekarzom i pielęgniarkom uda się wywalczyć jakieś pieniądze - te dwie grupy zostają na marginesie zawodów medycznych. Za pracę po studiach zarabiają niecałe dwa tysiące złotych miesięcznie. Dlatego domagają się wzrostu płac o 1200 zł na rękę.

Przedstawiciele fizjoterapeutów i diagnostów przekonują, że gdy z końcem maja zawieszali głodówkę, to dali resortowi zdrowia kredyt zaufania i cierpliwie czekali na konkretną deklarację. Ale konkretów nadal brak.

Dlatego przygotowują się do protestu, który ma się zacząć 23 września, czyli tuż przed wyborami do Sejmu i Senatu. - Sądzimy, że to jeden z najlepszych momentów, żeby przypomnieć ministerstwu, że istniejmy. Przypomnieć o naszych postulatach - przekonuje Agnieszka Gierszon z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratorium Diagnostycznych.

Związkowcy sugerują, że od 23 września zarówno diagności, jak i fizjoterapeuci będą korzystali z wolnego na żądanie, odbierali zaległe urlopy - albo sami szli na zwolnienia dla potratowania zdrowia. - Skoro wiemy, że nic nie daje bicie w siebie takie jak głodówka, to czas najwyższy bić w system oddolnie. Zdestabilizować go jak najbardziej. Zburzyć przekonanie ministerstwa, że sobie bez nas poradzą – mówi Gerszon i dodaje, że system bez między innymi diagnostów może się posypać. - Bo wyniki badań laboratoryjnych to podstawa niemal wszystkich diagnoz lekarskich – przypomina.

Jak ogłaszają organizatorzy akcji, w szpitalach i placówkach ochrony zdrowia może być problem z zapewnieniem pełnej obsady pracowników. Na razie udział w absencyjnym proteście deklarują diagności i fizjoterapeuci z kilkudziesięciu szpitali w całym kraju. Ale to może być dopiero początek akcji.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM