PKP zapowiada rozkład jazdy na sezon 2019/2020. Zobacz, co się zmieni

PKP Intercity i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przedstawiły w czwartek założenia nowego rozkładu jazdy na sezon 2019/2020. Pociągi między największymi miastami w Polsce mają jeździć szybciej i częściej. Pojawią się też nowe kursy, na przykład między Łodzią a Lotniskiem Chopina w Warszawie.
Zobacz wideo

Dużo łatwiejsze ma być m.in. podróżowanie do i z Lublina. Jak informują kolejarze, w nowym rozkładzie jazdy PKP na tory wraca siedem par pociągów z Warszawy - trasą podstawową przez Pilawę i Dęblin. "Zwiększy się także liczba połączeń do Lublina z innych rejonów Polski. Do stolicy województwa lubelskiego będzie można dojechać bezpośrednio m.in. z Wrocławia, Katowic, Krakowa, Rzeszowa czy Kielc" - czytamy w komunikacie PKP.

PKP Intercity uruchomi też nowy pociąg EIC Paderewski, który połączy Warszawę z Poznaniem.

Nowymi pociągami w rozkładzie jazdy na sezon 2019/2020 będą także TLK Nogat łączący Elbląg i Warszawę z czasem przejazdu około 3 godziny i 35 minut oraz EIC Banach relacji Przemyśl - Kraków - Warszawa - Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę w odwrotnej relacji.

Podczas szczytów przewozowych na torach ma pojawić się nowy skład TLK Słupia relacji Łódź - Warszawa - Kołobrzeg, który ma ułatwić dojazd na Pomorze Środkowe. W nowym rozkładzie jazdy PKP ma pojawić się też pociąg EIC Paderewski, który połączy Warszawę z Poznaniem (przejazd ma zająć 2 godziny 41 minut). 

PKP zapowiada również, że wykorzystane zostaną też pierwsze efekty trwającej modernizacji linii E30. Dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie skomunikowanie Śląska z Podkarpaciem poprzez zwiększenie liczby par pociągów między Katowicami a Krakowem z 1 do 8.

Nowy rozkład jazdy PKP. Najpopularniejsze trasy

"Na najpopularniejszej trasie z Warszawy do Krakowa podróżni mogli wybierać spośród 25 połączeń - 5 par TLK, 6 par IC, 3 par EIC i 11 par EIP" - wyliczają w komunikacie przedstawiciele PKP. Stolicę z Trójmiastem połączyć ma 21 par pociągów, Warszawę i Poznań - 16, a Warszawę i Wrocław - 15. Na każdej z tych tras liczba połączeń jest porównywalna lub większa niż w rozkładzie jazdy na sezon 2018/2019.

"Nowy rozkład jazdy ucieszy z pewnością mieszkańców Żagania i Żar, którzy po wielu latach będą mogli znowu podróżować koleją do Warszawy. Pociąg TLK Konopnicka relacji Zielona Góra - Warszawa przewiezie ich tam w czasie około 7 godzin i 15 minut" - podkreślają przedstawiciele PKP.  Także mieszkańcy Zgorzelca uzyskają dostęp do usług PKP Intercity. Przewoźnik skieruje tam pociąg IC Nałkowska z Warszawy.

Nowość w rozkładzie jazdy PKP. Pociągi z Łodzi na Okęcie

Nowością w zapowiadanym rozkładzie są kursy pociągów relacji Łódź – Warszawa Lotnisko Chopina. PKP zapowiada 6 par pociągów na tej trasie i dodaje, że będą one skorelowane z rozkładem lotów Polskich Linii Lotniczych LOT. Jak przyznał na konferencji prezes PKP Intercity Marek Chraniuk to wspólny pomysł jego i szefa LOT. - Zastanawialiśmy się, jak udogodnić pasażerom, którzy latają szybsze połączenia. Udało nam się. Zobaczymy, jak nasz projekt się sprawdzi - mówił.

Nowy rozkład jazdy PKP ma obowiązywać od grudnia.

DOSTĘP PREMIUM