Petycja ws. księdza, który stworzył akcję "odkażania" Szczecina po Marszu Równości. Chodzi o tytuł Zasłużonego Obywatela

Ponad 1000 osób podpisało petycję skierowaną do szczecińskich radnych. Chodzi o odebranie tytułu Zasłużonego Obywatela Miasta księdzu Tomaszowi Kancelarczykowi. Duchowny stworzyła na Facebooku akcję "odkażania" miasta po mającym się odbyć 14 września Marszu Równości.
Zobacz wideo

Według informacji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych ksiądz Tomasz Kancelarczyk odpowiada za inspirowanie i kierowanie działaczami PiS i Młodzieży Wszechpolskiej, którzy zapowiadali akcję "dezynfekcji" Szczecina z ideologii LGBT. To on ma stać za pomysłem organizacji wydarzenia, które sam udostępnił na Facebooku jako "Odkażanie". 

Petycja w sprawie odebrania tytułu

W reakcji na te doniesienia, do Rady Miasta Szczecina skierowana została petycja, której twórczyni wnioskuje o odebranie księdzu tytułu Zasłużonego Obywatela Miasta. Duchowny otrzymał tytuł w maju 2017 roku, na wniosek grupy radnych Prawa i Sprawiedliwości. Odebrał też medal za zasługi dla miasta. 

Autorka petycji swój wniosek argumentuje "dopuszczeniem się przez księdza haniebnego czynu, szeroko krytykowanego w mediach, a nawet w środowisku Prawa i Sprawiedliwości". I zwraca uwagę na wypowiedź wicerzecznika PiS, Radosława Fogla, który pomysł wydarzenia uznał za "żenujący" i "godny największego potępienia". 

Pomysłodawczyni petycji podkreśla, że ks.Kancelarczyk wraz z radnym Szczecina Dariuszem Mateckim (klub PiS) oraz Małgorzatą Rudzką z Młodzieży Wszechpolskiej chciał czyścić ulice miasta "z występków środowiska LGBT". 

"Tego rodzaju przedsięwzięcie niesie najgorsze skojarzenia. Podczas II Wojny Światowej naziści, mówiąc o dezynfekcji, prowadzili ludzi do komór gazowych. Zaczęło się od nieuzasadnionych oskarżeń, a skończyło ludobójstwem. Jesteśmy zobowiązaniu do ostrego sprzeciwu w imię tej trudnej lekcji historii.
Działania Księdza Kancelarczyka nie przystoją osobie, której nadano tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Szczecin. Nie możemy zgadzać się na takie wydarzenia pod płaszczem obrony tradycyjnych wartości. Postawa taka nie licuje z nauką Kościoła Katolickiego (który reprezentuje ks. Kancelarczyk), głoszącego poszanowanie każdego człowieka" - czytamy w petycji.

Ksiądz prosi o wybaczenie

Ks. Tomasz Kancelarczyk na Facebooku przeprosił "wszystkich boleśnie dotkniętych planowaną akcją, która została odczytana jako naruszenie godności osób zamierzających uczestniczyć w Paradzie Równości w Szczecinie". 

"Katechizm Kościoła Katolickiego naucza o szacunku względem osób homoseksualnych. Rozmowy z wieloma z nich w ostatnim dniu uzmysłowiły mi, że ten szacunek naruszyłem, za co z całego serca przepraszam i proszę o wybaczenie" -napisał duchowny.

Zwrócił się także do Młodzieży Wszechpolskiej o zrezygnowanie z planowanego przez nich podobnego happeningu. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM