Dyrektorzy warszawskich szkół pod lupą. Ratusz sprawdza, czy wypłacali dodatki za strajk

Stołeczny ratusz sprawdza 20 placówek oświatowych w sprawie wypłat dodatków motywacyjnych dla nauczycieli. Kontrola jest związana z interwencją rzecznika dyscypliny finansów publicznych.
Zobacz wideo

Biuro rzecznika przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej poinformowało warszawski ratusz, że otrzymuje informacje o możliwości naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Chodzi o to, że w niektórych szkołach miały być wypłacane dodatki motywacyjne za okres strajku, co jest niezgodne z przepisami.

Uchwałę pozwalającą dyrektorom na zwiększenie dodatków motywacyjnych Rada Warszawy przyjęła niedługo po kwietniowym strajku w oświacie. Pieniądze miały pochodzić z pensji niewypłaconych nauczycielom za czas protestu. - Ale nie była to rekompensata za udział nim - podkreśla w rozmowie z reporterem TOK FM szefowa stołecznego biura edukacji Joanna Gospodarczyk. - Nauczyciele dostawali na przykład za przeprowadzenie sprawne matur, za przeprowadzone egzaminy, przygotowanie do następnego roku szkolnego - przekonuje.

Miały zdarzać się jednak przypadki, że dyrektorzy wypisywali nauczycielom pochwały, żeby mieć podkładkę dla wypłaty, a w tytułach e-maili mieli pisać, że to pieniądze "za strajk". Poza tym, strajkujący mieli otrzymywać wyższe nagrody niż ci, którzy w proteście nie uczestniczyli.

Ratusz tych informacji nie potwierdza, ale postanowił sprawę zbadać, gdy zainteresował się tym rzecznik dyscypliny finansów publicznych. - W większości, a nawet myślę, że we wszystkich szkołach powinno być wszystko w porządku - zapewnia Gospodarczyk.

Trzytygodniowy strajk nauczycieli

Ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych trwał od 8 do 27 kwietnia. Ci nauczyciele, którzy strajkowali pełne trzy tygodnie, stracili większość pieniędzy ze swojej miesięcznej pensji.

W proteście uczestniczyli członkowie ZNP, Forum Związków Zawodowych, część nauczycieli należących do Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność oraz nauczyciele niezrzeszeni. W początkowej fazie strajku brało w nim udział niemal 75 proc. placówek w całym kraju. Najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim (87,72 proc.), najmniej zaś w podkarpackim (55,17 proc.).

Pod koniec kwietnia strajk został zawieszony, a nie zakończony - co podkreślał prezes ZNP Sławomir Broniarz. Przedstawiciele oświaty nie wykluczają wznowienia strajku tej jesieni - decyzję w tej sprawy mamy poznać na przełomie września i października. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM