Ambasada Izraela reaguje na wpisy sędziego o "podłym narodzie" Żydów

Z wielkim smutkiem, niepokojem i oburzeniem przeczytaliśmy w prasie o antysemickim wpisie sędziego Jarosława Dudzicza. Jesteśmy przekonani, iż zostaną podjęte w tej sprawie odpowiednie kroki prawne - napisała w oświadczeniu przekazanym w piątek PAP ambasada Izraela w Polsce.

W czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała, że zastępca rzecznika prasowego KRS sędzia Jarosław Dudzicz miał zamieszczać w 2015 roku w internecie pod anonimowym profilem antysemickie wpisy. "Podły, parszywy naród, nic im się nie należy" - taki wpis o Żydach, jak pisał dziennik, umieścił w internecie anonimowy użytkownik "jorry123". Jak dodawała "GW" prokuratorzy "ustalili, że 'jorry123' to Jarosław Dudzicz, wtedy jeszcze sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach". Prokuratura Krajowa poinformowała PAP, że w sprawie wpisów Dudzicza wszczęte zostało śledztwo, w ramach którego zlecono przeprowadzenie ekspertyz przez biegłych.

Oświadczenie izraelskiej ambasady

"Z wielkim smutkiem, niepokojem i oburzeniem przeczytaliśmy w prasie o antysemickim wpisie pana sędziego Jarosława Dudzicza. Wprawdzie wpis ten pochodzi sprzed kilku lat, ale jak wiadomo, sprawa ta jest nadal aktualna" - napisała ambasada Izraela w piątkowym oświadczeniu przesłanym PAP przez jej rzecznika prasowego Michała Sobelmana.

Dodano w oświadczeniu: "jest nam smutno, że wpis ten pojawił się właśnie w Polsce - kraju, który przez setki lat był domem narodu żydowskiego i gdzie pamięć o Zagładzie jest nadal żywa". "Nasz niepokój budzi również fakt, że w ostatnim czasie nasiliło się używanie haseł antysemickich. Jest dla nas zdumiewające i oburzające, że autorem tego obrzydliwego wpisu jest nie zwykły obywatel, lecz sędzia, autorytet, członek elitarnej Krajowej Rady Sądownictwa. Przy okazji ośmielamy się przypomnieć, że antysemickie wypowiedzi są niezgodne z polskim prawem oraz zwykłym poczuciem przyzwoitości" - zaznaczyła ambasada.

"Z pewną satysfakcją przeczytaliśmy wiadomość, że KRS ma ocenić ten antysemicki wpis swojego członka, sędziego Dudzicza. Jesteśmy przekonani, iż zostaną podjęte w tej sprawie odpowiednie kroki prawne" - głosi oświadczenie.

Leszek Mazur: Wpisy bardzo niepokojące

Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur powiedział w czwartek PAP, że wpisy o charakterze antysemickim, przypisywane sędziemu Dudziczowi, są bardzo niepokojące i niezgodne z zasadami etyki sędziowskiej. Nie wykluczył też skierowania tej sprawy do komisji etyki KRS.

Sędzia Mazur zapowiedział również, że KRS będzie domagała się wyjaśnień od Dudzicza. - Jeżeli wyjaśnienia sędziego Dudzicza nie będą dla nas przekonujące i satysfakcjonujące, to istnieje możliwość odwołania go przez Radę z funkcji zastępcy rzecznika prasowego - dodał.

W reakcji na publikacje "GW" posłowie PO: Borys Budka i Mariusz Witczak zażądali od ministra sprawiedliwości odwołania sędziego Dudzicza ze wszystkich funkcji w wymiarze sprawiedliwości. - Sankcja, której domaga się opozycja, polegająca na odwołaniu sędziego Dudzicza z KRS, jest prawnie nierealna. Rada nie może odwoływać swoich członków - powiedział zaś przewodniczący Mazur.

Według doniesień mediów sędzia Jarosław Dudzicz ma być też jednym z uczestników tzw. afery hejtowania sędziów prowadzonej w Ministerstwie Sprawiedliwości. W drugiej połowie sierpnia portal Onet podał, że ówczesny wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał w mediach społecznościowych kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów. Miało się to odbywać za wiedzą wiceministra. Według doniesień portalu w akcje hejtowania mieli być zaangażowani także m.in. członkowie KRS: Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz, sędzia SN Konrad Wytrykowski i sędzia delegowany do resortu sprawiedliwości Jakub Iwaniec. Po tych doniesieniach Piebiak podał się do dymisji.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
Ambasada Izraela reaguje na wpisy Dudzicza o "podłym narodzie" Żydów
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 8 razy 0

  Słuchałem raz wywiadu z tym sędzią. Zrobił na mnie wrażenie głupkowatego. A jest prezesem sądu. Ja nie wiem dlaczego Ziobro takich tylko ludzi przytula do siebie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy 0

  Taka rada nie siegajcie po lektury opisujace czasy okupacji w gettach, czasem lepiej zachowac wyimaginowany obraz czegos, zeby uchronic sie przed chcoby takimi wypowiedziami.

 • rbik53

  Oceniono 7 razy -1

  .
  …. a co na to przedstawiciele Partii Nienawiści i jej wódz, niejaki Stary Pierdzioch?...
  .

 • ted2

  Oceniono 9 razy -1

  Czy urzędnik publiczny może mieć poglądy naziola ?

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy -2

  Kochani Bracia !

  Zapomnijcie o tej szmacie pisowskiej.

  O Jedwabnem, pamiętamy !

 • gblo

  Oceniono 5 razy -3

  Może to zakamuflowana opcja NSDAPiS ? Ten człowieczyna marny za późno się urodził i nie trafił w odpowiedni czas. Strach iść do sądu, jednemu nie spodoba się żyd, drugiemu cygan, innemu ruski itd. Może ktoś będzie źle wyglądał, albo to będzie menel z osiedla, gej , murzyn itd. Nieskazitelni, kryształowi, niezawiśli, z reguły tak się oceniają. Jest czas dla takich kreatur

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX