"Rz": Episkopat uruchomi fundusz dla ofiar molestowania seksualnego przez księży

W ciągu kilku miesięcy może zacząć działać tworzony przez Episkopat Polski fundusz dla osób, które były molestowane seksualnie przez duchownych - donosi w poniedziałek "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Jak podał w poniedziałkowym wydaniu dziennik, "polski Kościół jest coraz bliżej uruchomienia specjalnego funduszu, z którego opłacana byłaby pomoc dla ofiar wykorzystywania seksualnego". Dziennikarze "Rz" informują, że biskupi diecezjalni wyrazili już zgodę na jego uruchomienie.

Według gazety środki z funduszu miałyby być przeznaczane na pomoc dla osób, które były molestowane seksualnie przez duchownych. "Będą one mogły liczyć m.in. na wsparcie prawne. Z pieniędzy tych mogłyby być także finansowane terapie psychologiczne oraz program edukacyjno-stypendialny" - pisze "Rz".

Oprócz tego, w kilku miastach Polski miałyby zostać uruchomione profesjonalne poradnie psychologiczno-prawne.

Informację o zgodzie biskupów na uruchomienie takiego "systemowego wsparcia" podał dziennikowi sam abp Wojciech Polak, prymas Polski. Zaznaczył jednak, że na razie nie wiadomo, skąd dokładnie środki będą pochodziły. - Ciągle nad tym pracujemy - stwierdził.

Przełomowy film Tomasza Sekielskiego

Temat pedofilii w Kościele wybrzmiał po filmie Tomasza Sekielskiego, pt."Tylko nie mów nikomu". Dokument ujawnił wcześniej nieznane przypadki czynów pedofilskich przez polskich księży, traumę ofiar oraz brak reakcji Kościoła jako instytucji na tego typu zjawiska.

Film miał premierę w maju tego roku, został udostępniony bezpłatnie w internecie. Sekielski zapowiedział, że pracuje nad jego kontynuacją. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM