Holecka, Skowroński, Karnowski w kapitule nagrody NBP. Wybiorą dziennikarza ekonomicznego roku

Narodowy Bank Polski od kilkunastu lat organizuje konkursie na dziennikarza ekonomicznego roku. Uwagę zwraca skład kapituły, który dokona wyboru. Bo prócz ekonomistów sporo w niej dziennikarzy "dobrej zmiany".
Zobacz wideo

Narodowy Bank Polski zachęca dziennikarzy do wzięcia udziału w Konkursie im. Władysława Grabskiego. Zgłaszać można publikacje prasowe (w tym internetowe), audycje radiowe i programy telewizyjne o tematyce ekonomicznej.

Dziennikarze na Twitterze zwrócili uwagę na skład jury, które wybierze laureata nagrody. Zasiadają w nim m.in. Danuta Holecka, Krzysztof Skowroński czy Michał Karnowski.

Holecka to szefowa "Wiadomości" TVP, którą bardzo ceni Jarosław Kaczyński; ale też absolwentka Szkoły Głównej Handlowej. Skowroński jest założycielem prawicowego Radia Wnet, a od 2011 roku prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w którego władzach roi się od przedstawicieli prorządowych mediów. Karnowski natomiast jest publicystą tygodnika "Sieci", założycielem serwisu wPolityce.pl, w przeszłości pełnił m.in. funkcję wicenaczelnego w tygodniku "Uważam Rze".

Oprócz wyżej wymienionych w skład jury konkursu wchodzą również: Adam Budnikowski - ekonomista i nauczyciel akademicki, profesor nauk ekonomicznych, a w latach 2005-2012 rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; ekonomistka i profesor SHG Marta Kightly; Rafał Sura - prawnik specjalizujący się w prawie finansowym i administracyjnym, członek Trybunału Stanu w latach 2015-2016 i członek Rady Polityki Pieniężnej kadencji 2016-2022; Wojciech Surmacz - prezes Polskiej Agencji Prasowej, w przeszłości m.in. dziennikarz magazynu "Forbes", „Newsweeka” i „Puls Biznesu”, a także Maciej Wośko - redaktor naczelny "Gazety Bankowej". 

Zgodnie z zasadami konkursu, jego laureat otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. zł. Kapituła może też przyznać nagrody o wartości 10 tys. zł w kategoriach: polityka pieniężna i stabilność finansowa, finanse osobiste i edukacja ekonomiczna, felieton lub analiza, 100 lat złotego oraz problematyka regionalna.

W tym roku Konkurs im. Grabskiego ma już swoją siedemnastą edycję. W poprzednich dwóch skład jury był podobny (choć są też nowe osoby, np. Danuta Holecka). W czternastej edycji kapitułę stanowili: Jerzy Koźmiński (ekonomista, były ambasador RP w USA i wiceminister spraw zagranicznych), Iwona Sroka (ekonomistka, była prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych) czy Joanna Solska (dziennikarka "Polityki").

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM