Ksiądz skazany za pedofilię stracił Order Odrodzenia Polski. Odebrał mu go prezydent

Chodzi o księdza Waleriana Słomkę, który w 2008 roku został odznaczony za m.in. "wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej". W latach 90. dopuścił się czynów pedofilskich względem 11-letniego chłopca.
Zobacz wideo

"Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odebraniu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski skazanemu za czyny pedofilskie ks. Walerianowi Słomce" - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

"Prezydent RP, postanowieniem z dnia 10 września 2019 r., na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, pozbawił ks. Waleriana Słomkę Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski" - czytamy na stronie internetowej Kancelarii.

Ksiądz Walerian Słomka, emerytowany wykładowca KUL, został w 2008 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej" oraz za działalność organizacyjną i społeczną.

W marcu Sąd Apelacyjny w Lublinie zobowiązał ks. Słomkę do przeproszenia za czyny pedofilskie, których ten dopuścił się w latach 90. wobec Piotra Halliopa, 11-letniego wówczas chłopca.

Najpierw w pierwszej, a potem drugiej instancji sąd uznał, że sprawa się przedawniła, ale mężczyźnie należą się przeprosiny. Ksiądz Słomka został do nich sądownie zobligowany. W maju przeprosił Piotra Halliopa "za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986-1994", a których dopuścił się "pełniąc posługę kapłańską".

- Jestem wdzięczny panu prezydentowi za tę decyzję. Stanowi to dla mnie swego rodzaju zadośćuczynienie moralne – powiedział PAP Halliop.

DOSTĘP PREMIUM