"Kłody rzucane pod nogi pokazują, jak napięta jest sytuacja". Przeciwnicy społeczności LGBT nie chcą dopuścić do Marszu Równości

Drugi Marsz Równości w Lublinie ma się odbyć 28 września. Po tym, jak organizatorzy drugiego w historii Marszu Równości w Lublinie ogłosili jego datę, nagle okazało się, że w tym samym czasie jest m.in. przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej czy piknik historyczny w centrum miasta. Organizatorzy marszu zapowiadają, że nie planują zmiany trasy.
Zobacz wideo

Pierwotnie marsz miał wyruszyć, jak przed rokiem, z Placu Zamkowego, ale okazało się, że jest tam wtedy przysięga wojskowa Wojsk Obrony Terytorialnej, a wojsko przy tego typu imprezach ustawowo ma pierwszeństwo. Z kolei piknik historyczny na Placu Teatralnym (skąd ostatecznie miał ruszyć marsz)  – to już zupełnie coś innego.

Okazuje się bowiem, że plac, leżący tak naprawdę w centrum miasta, jest dzierżawiony od miasta przez – podległe marszałkowi Lubelszczyzny (PiS) - Centrum Spotkania Kultur (CSK). W umowie z miastem jest zapis, że CSK może tu organizować różnego typu imprezy. Gdy pojawiła się data Marszu Równości i informacja o tym, że miałby wyjść właśnie stąd, CSK zapowiedziało, że w tym czasie na placu będzie piknik, a wraz z nim – rekonstrukcje historyczne.

Czy to oznacza, że organizatorzy lubelskiego Marszu Równości będą musieli zmienić zaplanowaną trasę? Założenie jest takie, że wyruszy właśnie z Placu Teatralnego. – Nic się nie zmienia – mówi Bartosz Staszewski, główny organizator lubelskiego przedsięwzięcia. Jak podkreśla, "te kolejne kłody rzucane pod nogi pokazują, jak bardzo napięta jest sytuacja". - Marszałek, wspólnie z Fundacją Niepodległości próbują zablokować nasz marsz. Nie planujemy żadnych zmian. Obywatele mają prawo do korzystania z przestrzeni publicznej – dodaje nasz rozmówca.

Miasto czeka na potwierdzenie oficjalnej trasy marszu. Wtedy – jak mówi nam rzeczniczka prezydenta Katarzyna Duma, Krzysztof Żuk powoła sztab kryzysowy do rozmów m.in. z organizatorami przemarszu i z policją. 

Filmem w krytyków 

Stowarzyszenie „Marsz Równości w Lublinie” – w odpowiedzi na głosy niektórych przeciwników społeczności LGBT – przygotowało specjalny film, który można obejrzeć w internecie. Film o promocji homoseksualizmu.

Działacze stowarzyszenia z przymrużeniem oka odnoszą się w filmie m.in. do głosu radnego PiS, Tomasza Pituchy. Radny już przed rokiem mówił, że marsz promuje homoseksualizm i pedofilię. Miał za to proces, który przegrał. Sąd uznał, że doszło do zniesławienia organizatora marszu i że radny musi wpłacić nawiązkę w wysokości  5 tys. zł na rzecz Stowarzyszenia "Marsz Równości" i podać informację o wyroku do publicznej wiadomości. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Lublin. Marsz Równości
Zaloguj się
 • rastablaster

  0

  David Chapelle "Stick and Stones" on Netflix.

 • eski57

  Oceniono 4 razy 0

  - Trzeba być naprawdę Zacofanym Kołtunem , żeby powtarzać absurdalne połączenie słów ; Tęczowa Zaraza . TO wymyślił faszyzujący ABP Jędraszewski ! ! On i biskupi czczą Świętego J P 2 ? , skoro od 1992 roku NIE zdążyli polskim katolikom przekazać do stosowania nadany przez J P 2 Katechizm K. Katolickiego , określający w poz. : "2358 Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji”. - Dla polskich biskupów i homofobicznych Mężczyzn i części społeczeństwa , osoby homoseksualne dalej są Zarazom - wszystko z Bogiem na ustach
  - Papież Franciszek wypowiedziom do homoseksualisty , że ; „takim cię Bóg stworzył i takim cię kocha . Papież też cię kocha” potwierdził , że homo NIE jest zboczeniem , ani chorobom . Nasi biskupi udają , że tego nie wiedzą – instrumentalnie wykorzystują razem z PiS-em do polityki i w akcji wyborczej !!
  - W populacji ludzkiej średnio homoseksualistów jest w 100 - 4 mężczyzn i - 3 kobiety , ale jest w społeczeństwie jeszcze znacząca liczba tchórzliwych i nienawistnych sadystów wmawiających niedouczonym ludziom , że ta garstka osób może stanowić zagrożenie dla ogółu ! ??
  Moim zdaniem ; Kościół Instytucjonalny powinien publicznie orzec posłuszeństwo papieżowi Franciszkowi … , i uznać za Watykanem ; homoseksualizm jako naturalna orientacja seksualna ! Również środowiska naukowe uznają homoseksualizm jako inną , ale naturalną orientację seksualną !

 • irenevonbrick

  Oceniono 6 razy 0

  W czyim interesie te zorganizowane marsze Równości,czemu i komu one mają służyć.Co one mają na celu.Czy te marsze są organizowane przez PIS po to żeby ludzie odwrócili się od LGBT+++

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 0

  Jak prezes organizował miesięcznice, to też cała Warszawa musiała się dostosować. Podobnie teraz, wszyscy muszą zejsć z drogi, jak najlepsza ze zmian chce sobie pomaszerować czy urządzić wystawę. LGBT w szczególności, choć wg najlepszej ze zmian w Polsce tolerancja kwitnie. W ramach kwitnienia np. prezydent Polski uczestniczy w nabożeństwie, na którym Jędraszewski w słowach pełnych specyficznej, katolickiej miłości mówi o "tęczowej zarazie". Prezesowi też się ten skrót myślowy spodobał. Za chwilę się okaże, że we wszystkich miastach, w których marsz równości będzie zapowiedziany, znajdą się równiejsi i z większymi prawami do polskich ulic.

 • hipo krater

  Oceniono 6 razy 0

  Zagrożeni przez LGBT są jedynie ci, którzy są ukrytymi gejami i boją się samych siebie i swoich skłonności.. Wolą, żeby ten temat był przed nimi i innymi schowany i niedostępny.Dla każdego innego ten temat kto z kim sypią i kogo kocha jest obojętny, bo ma swoje własne życie i swoje sprawy.

 • miloz1

  Oceniono 3 razy -1

  Puścić marsz LGBT środkiem miasta ale bez ochrony.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -3

  Faktycznie dla tego na w skorze na kagancu taka kloda na drodze moze byc problemem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX