Nowacka o tym, jak Lewica walczy o prawa kobiet: Umawialiśmy się, że nie będziemy się atakować, a co oni robią? Atakują

W Poranku Radia TOK FM Barbara Nowacka tłumaczyła, dlaczego politycy KO nie chcą podpisać stworzonego przez Lewicę "Paktu dla kobiet". - Już nie mogę słuchać, jak część polityków zaczyna używać praw kobiet do swoich celów. Kiedy w 2016 roku dziewczyny po raz pierwszy organizowały się w Ratujmy Kobiety, nie było tam z nami SLD ani Razem - przypomniała w rozmowie z Dominika Wielowieyską.
Zobacz wideo

Dominika Wielowieyska pytała w Poranku Radia TOK FM, czy Barbara Nowacka nie żałuje, że stworzona przez nią Inicjatywa Polska współpracuje z Koalicją Obywatelską, a nie z połączonymi siłami lewicy. - Koledzy, którzy zachowali się tak, jak się zachowywali przez ostatnie lata, doskonale wiedzą, dlaczego mnie z nimi nie ma. Mówię o panach firmujących dzisiaj lewicę - tłumaczyła polityczka. Nowacka dodała, że umówiła się z Katarzyną Lubnauer i Grzegorzem Schetyną na współpracę, ponieważ wszyscy wierzą, że jedynym sposobem na odsunięcie PiS od władzy jest utworzenie silnego bloku prodemokratycznego. 

Podkreśliła, że stworzony został program, w którym każdy z nich czuje się komfortowo, choć są oczywiście pewne rozbieżności. 

Lewica używa "Paktu dla kobiet" do skłócenia opozycji?

SLD, Partia Razem i Wiosna ogłosiły 10-punktowy "Pakt dla kobiet. Dokumentu nie chcą podpisać działaczki Koalicji Obywatelskiej. Barbara Nowacka tłumaczyła dlaczego. - Ja już nie mogę słuchać, jak wyborczo część polityków zaczyna używać praw kobiet do swoich instrumentalnych celów. Kiedy w 2016 roku dziewczyny po raz pierwszy organizowały się w Ratujmy Kobiety, nie było tam z nami SLD ani Razem. Robili demonstracje, ale nie włączyli się w zbiórkę podpisów - przypomniała.  Przypomnijmy, to Barbara Nowacka w 2016 roku przedstawiała w Sejmie obywatelski projekt ustawy liberalizującej przepisu antyaborcyjne

Kandydatka KO podkreśliła, że nie chce, by prawa kobiet były używane przez partie polityczne jako "pałka wyborcza" na opozycję. Wymieniła, że celami KO jest wprowadzenie edukacji seksualnej, dostępną antykoncepcję, bezpłatne in vitro, dostęp do pigułki "dzień po", ureguluje także sprawę klauzuli sumienia. Dodała, że choć w kwestii liberalizacji prawa aborcyjnego są rozbieżności, to po wyborach Inicjatywa Polska będzie składać projekt. 

- Lewica chce podpisywać pakty? Świetnie! Cieszę się, że o tym mówi, ale niech nie zmusza innych, by grali na ich melodię, po to tylko, żeby skłócić opozycję. To są prawa wszystkich kobiet i używanie tego jako pałki wyborczej uważam za głęboko niewłaściwe - stanowczo zaznaczyła Nowacka. 

Dominika Wielowieyska nie zgodziła z taką opinią. - To jest normalna strategia wyborcza, która ma na celu pokazanie różnic między Koalicją Obywatelską a lewicową koalicją - stwierdziła. - Cieszę się, że dzisiaj Lewica jest tak zdeterminowana, ale w 2016 roku przy Ratujmy Kobiety ani SLD, ani Razem nie było. Umawialiśmy się na opozycji, że nie będziemy się atakować, a co oni robią? Atakują - przekonywała Nowacka. 

Małżeństwa i adopcja dzieci przez pary homoseksualne

Polityczka nie chciała odpowiedzieć na pytanie, co sądzi o adopcji dzieci przez pary homoseksualne oraz o małżeństwach osób homoseksualnych.

- Nie może być tak, że znowu politycy wyciągają jakiś temat z kapelusza. Dzisiaj nie widzę, żeby to był temat debaty publicznej. Prawdziwym tematem jest dzisiaj zapobieganie nienawiści wobec gejów i lesbijek. Jeżeli chcemy, żeby każdy czuł się bezpiecznie, to trzeba zacząć od związków partnerskich i zwalczania machiny nienawiści, którą rozpętał PiS - wyjaśniała. 

Rozmowy posłuchasz też w aplikacji TOK FM. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (70)
Wybory parlamentarne 2019. Barbara Nowacka: Niech Lewica nie zmusza innych, by grali na ich melodię
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 12 razy 10

  Pani Nowackiej nie przeszkadza, że związała się z osobami, które wprowadzały odpowiedzialność zbiorową w postaci pierwszej ustawy desubekizacyjnej?
  Nie przeszkadza pani Nowackiej ta świnia którą PO podłożyło onegdaj Cimoszewiczowi, by czasami nie wygrał wyborów?
  Nie przeszkadza pani Nowackiej, że Schetyna się wydurniał mówiąc o Ukraińcach wyzwalających Oświęcim?
  Nie przeszkadza pani, że PO ma podobnych bohaterów co PiS (tzw wyklętych)?
  Nie przeszkadza pani, że PO przez lata marginalizowało, spychało na bok sprawę Wołynia?
  O wieloletni stosunek partii Grzesia Dyndały do związków partnerskich, aborcji, pedofilii w kościele etc nawet nie pytam.
  Pytam, jak polityk powinien postępować według Nowackiej, by zasłużył sobie u niej na dobrą opinię.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 20 razy 10

  nie wiem co się z panią Nowacka stało, ale nie potrafię zrozumieć dlaczego postrzega Lewice jako wroga, a o "prawa kobiet" woli walczyć ramie w ramie np z Poncyliuszem czy innymi Kowalami, odpadami z PiSu?

 • jael53

  Oceniono 17 razy 9

  Była Pani aktywistką lewicową, ale najwyraźniej to Pani nie odpowiadało. Nie wnikam, z jakich powodów. Ale Pani wiarygodność w kwestiach dla lewicy ważnych jakoś tak przeminęła z wiatrem.

 • werner53

  Oceniono 19 razy 9

  Nowacka stracila jakakolwiek wiarygodnosc przechodzac pod patronat KO. Zdradzla kobiety, zdradzla idealy wlasnej matki, wlasnych dziadkow. Jedynie Lewica ma w programie koniec piekla kobiet w Polsce, a gdzie jest Nowacka?

 • andrzej.wald

  Oceniono 14 razy 8

  Pani Barbara Nowacka miota się między młotem, a kowadłem. O, przepraszam raczej między Schetyną, a Kowalem.:-) Z Ujazdowskim, Kowalem, Sikorskim, Poncyljuszem i Kluzik-Rostkowską pani Nowacka chce walczyć o prawa kobiet?:-) To żart. PO nie podpisze paktu dla kobiet, bo nie ma najmniejszego zamiaru wprowadzić go w życie. To jest tylko ściema wyborcza, a pani Barbara Nowacka pełni rolę listka figowego w PO. Tak samo jak wcześniej Borowski, Arłukowicz, Napieralski, Rosati, Huebner czy ostatnio Piekarska. Co najwyżej może udać się Barbarze Nowackiej zrealizować prywatny cel dostania się do Sejmu. Tyle i tylko tyle może zwojować w PO w kwestii praw kobiet. Ale nigdy nie jest za późno by posypać głowę popiołem i wrócić na łono LEWICY. Choćby nawet już po wyborach.

 • eremka

  Oceniono 16 razy 8

  no Pani Nowacka przegięłaś ... mocno przegiełaś
  Myslisz że nie pamietamy? my którzy chodziliśmy na demonstracje, protesty
  Pierwszą demonstrację w kwietniu 2016 roku przeciwko zakazowi aborcji organizowało RAZEM. Wstydź się kobieto jesli potrafisz

 • pgeca

  Oceniono 17 razy 7

  Ładnie to tak kłamać ... może powiedziałaby Pani prawdę, że to PO bojąc się kościelnych oligarchów nigdy nie angażowało się w te oddolne obywatelskie inicjatywy. Tym bardziej proszę nie przywoływać wśród biernych partii RAZEM, która od samego początku aktywnie zbierała podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety.

 • pachikun

  Oceniono 6 razy 6

  Sytuacja wyklaruje sie po wyborach. PO to partia w swym rdzeniu konserwatywno-chadecka, ktora przygarnela wszystkich przeciwnikow PIS-u, innymi slowy jest to zbieranina ludzi o przeciwstawnych pogladach. Kiedy dostana porzadne lanie podczas zblizajacych sie wyborow byc moze rozpadna sie i wowczas sytuacja na polskiej scenie politycznej sie wyklaruje.Nowacka nie ma szans na realizacje swych postulatow w ramach PO to absurd

 • szel1

  Oceniono 8 razy 6

  Nowacka przeszła dla kasy bo może załapać się do sejmu i przez 4 lata mieć niezła kasiorę. To wszystko w tym temacie, taki jest program Nowackiej, Kukiza, i innych - dostać się do sejmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX