"Nie świruj, idź na wybory". Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta zabierają głos w sprawie akcji

Rzecznik Praw Obywatelskich zagrał głos w sprawie akcji "Nie świruj, idź na wybory". Adam Bodnar zaznacza, że popiera inicjatywy zachęcające do udziału w wyborach, ale jednocześnie sprzeciwia się konstruowaniu kampanii w oparciu o "stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację". Oświadczenie wydał także Rzecznik Praw Pacjenta.

W ramach akcji "Nie świruj, idź na wybory" w mediach społecznościowych zamieszczane są krótkie, kilkusekundowe filmiki, których bohaterowie zachęcają do tego, aby 13 października wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Nagrania udostępniają zarówno osoby znane (np. Janusz Gajos, Grzegorz Turnau czy Wojciech Pszoniak), jak i tzw. "zwykli", anonimowi ludzie.

Akcja - której inicjatorem jest fotograf Tomasz Sikora - szybko zyskała popularność w sieci. Pojawiły się także opinie, że uderza ona w osoby z niepełnosprawnościami psychicznymi. Głos w całej sprawie zabrał w czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich.

Oświadczenie RPO

Adam Bodnar wskazał, że popiera inicjatywy, które mają na celu zachęcenie obywateli i obywatelek do głosowania w wyborach. "Takie inicjatywy służą niewątpliwie budowie społeczeństwa obywatelskiego" - podkreśla. Dalej zaznacza, że jednocześnie "stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie".

RPO przypomina, że osoby z niepełnosprawnościami są jedną z grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. Przy czym, w stosunkowo najgorszej sytuacji - jego zdaniem - znajdują się właśnie osoby chorujące psychicznie, które doświadczają odrzucenia zarówno w obszarze życia prywatnego, jak i publicznego. "Powielanie krzywdzących stereotypów narosłych wokół osób z niepełnosprawnością psychiczną ma widoczny wpływ choćby na ich sytuację na rynku pracy, co skutkuje spychaniem ich na margines życia społecznego" - stwierdza w oświadczeniu Bodnar.

Rzecznik apeluje, aby w debacie publicznej zawsze posługiwać się językiem wolnym od wszelkich stereotypów i uprzedzeń wobec osób chorujących psychicznie. Podkreśla, że język stosowany wobec osób z niepełnosprawnością powinien służyć włączeniu ich do społeczeństwa i przezwyciężaniu barier - a nie odwrotnie.

"W ocenie Rzecznika język używany w stosunku do przedstawicieli grup narażonych na dyskryminację niezmiennie obrazuje poziom debaty publicznej w demokratycznym państwie, a nadużycia dotyczące osób z zaburzeniami psychicznymi stanowią szczególny rodzaj radykalizacji języka publicznego" - podsumowuje Bodnar.

Głos zabrał też Rzecznik Praw Pacjenta

Oświadczenie w sprawie akcji "Nie świruj, idź na wybory" wystosował także w czwartek Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Poinformował, iż odebrał całą inicjatywę "z zaniepokojeniem i przykrością".

Chmielowiec podnosi, że negatywne, stygmatyzujące przekazy, mogą wpływać na pogorszenie sytuacji osób cierpiących na problemy ze zdrowiem psychicznym. Mogą też - jego zdaniem - opóźnić poszukiwanie pomocy czy podjęcie niezbędnego leczenia. Pogłębiają również - jak ocenił - negatywne nastawienie otoczenia i niezrozumienie problemów tych osób - w domu, szkole czy w pracy.

Fotograf Tomasz Sikora, który opowiadał o całej akcji kilka tygodni przed jej oficjalnym startem przekonywał, że jego celem jest zachęcenie osób niebiorących udziału w wyborach, aby poszły do urn. Inicjatywa miała być skierowana głównie do osób młodych.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
"Nie świruj, idź na wybory". Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta zabierają głos w sprawie akcji
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 6 razy 2

  Nie swiruje i ide glosowac na PIS !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Kogos kreci dzien swira okraszonego zadowolona z siebie trupa dziadersow z mocno przetrzebioonym uzebieniem, jego problem. Po czyms takim odechciewa sie chodzenia na jakiekolwiek wybory w imie hasla nie swiruj zostan w domu.

 • Hrabia Przezdziecki

  Oceniono 4 razy -2

  Utozsamianie świrów z osobami cierpiącymi na choroby psychiczne uważam za głęboko stygmatyzujace. Komu co się kojarzy. Dla mnie swirują osobnicy wiecznie marzekajacy na wszystko, albo mający na wszystko wylane, które zamiast iść na wybory pozwalają żeby wybrał za nich kto inny.

 • eski57

  Oceniono 3 razy -3

  1Dlaczego NIE głosować na PiS..
  X- Brak wysoko kwalifikowanych kadr spowoduje obniżenie dochodu narodowego i poziomu życia w przypadku pogarszania się koniunktury światowej oraz dalsze zmniejszenie inwestycji , a obiecywany wzrost płac podstawowych spowoduje parcie na płace pracowników wysoko kwalifikowanych , a brak możliwości wzrostu wydajności , spowoduje upadek takich przedsiębiorstw i … wzrost bezrobocia – Prezesa TO NIE dotknie , bo bierze wysoką emeryturę , więc obiecanki dla utrzymania władzy może robić , a winą za niepowodzenia będzie obciążał opozycje i Zachód !…. Chcesz mieć udział w pogarszaniu się stanu krajowej gospodarki ? ……

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX