"Walczymy dziś, aby jutro nadeszło". Młodzi protestują i apelują do polityków ws. katastrofy klimatycznej
To oddolna inicjatywa - jej uczestnicy chcą zwrócić uwagę na postępującą katastrofę klimatyczną. - Czasami są ważniejsze rzeczy niż klasówka z matematyki. Swój apel kierujemy głównie do polityków - mówiła w TOK FM Zuzanna Borowska z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Młodzi ludzie uważają, że rządzący cały czas robią zbyt mało, w sprawi katastrofy klimatycznej. - Cieszymy się, że 60 procent Polaków popiera nasze zdanie. Chcemy, żeby rządzący zauważyli, że ten problem istnieje i jest ważny, że trzeba go rozwiązać - przekonywała Borowska.
W części szkół społecznych nieobecność na zajęciach uczniów, z powodu udziału w proteście, będzie usprawiedliwiona. - Często nawet nauczyciele zabierają uczniów ze sobą i całe szkoły idą na strajki. Ale nie wszędzie. Uczniowie rzeczywiście strajkują, czyli dostają za to złe oceny albo nieusprawiedliwione nieobecności - mówiła inna aktywistka Młodzieżowego Strajku Helena Smoczyńska.
Młodzi wystosowali też list do polityków wszystkich partii. - Skutki kryzysu klimatycznego dotkną wszystkich niezależnie od wieku, pochodzenia i poglądów. Polska nie może dłużej unikać zmian, które i tak muszą nadejść - apelują młodzi i chcą, by politycy przestali być bierni w tej sprawie.
W Warszawie manifestanci zbierają się w centrum, na placu Konstytucji. Jak relacjonuje reporter TOK FM , apelują do polityków: Zmniejszcie emisję! Domagają się od polityków stanowczego działania zmierzającego do zatrzymania katastrofy klimatycznej. "Walczymy dziś, aby jutro nadeszło" - brzmi hasło na transparencie niesionym przez jednego z młodych manifestantów.
Piątkowe protesty w Polsce to część międzynarodowej akcji Światowego Strajku Klimatycznego. Przemarsze ulicami swoich miast zapowiedzieli już młodzi ludzie ze 130 krajów.
Inga przed Sejmem
W wakacje głośno zrobiło się o Indze Zasowskiej. Dziewczyna siedziała samotnie przed przed Sejmem z tabliczką "Wakacyjny Strajk Klimatyczny". W sposób chce zaprotestować przeciwko politykom, którzy nie walczą ze zmianami klimatu.
-
Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
"Nierozerwalne małżeństwa" Mentzena. Bodnar o promowaniu "poglądów sprzecznych z prawami człowieka"
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
We Francji "wiatr sprzyja radykałom". Macron tylko zaciera ręce. "Rząd na to liczy"
- Czy istnieje "piękna śmierć" i co w slangu medycznym oznacza "bilet do nieba"? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej
- Amerykanie: Xi Jinping nie poparł putinowskiej antyzachodniej koncepcji polityki zagranicznej
- 31-latka z Jarocina wyłudziła ponad 16 tys. zł. Wpadła przez brak jednej drobnej opłaty
- Papież Franciszek opuścił szpital i wrócił do Watykanu. Wręczył policjantom nietypowy prezent