Spalarnia osadów przy oczyszczalni Czajka nie działa od prawie roku. Trzaskowski: Awaria poważna, ale nic złego się nie dzieje

Spalarnia osadów ściekowych przy oczyszczalni Czajka nie działa od prawie roku. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, tłumaczył, że choć awaria jest poważna, "nic złego się nie dzieje".
Zobacz wideo

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się w piątek w TVP Info do sytuacji spalarni osadów ściekowych przy oczyszczalni "Czajka". Z powodu awarii jednego z komponentów osady są od grudnia 2018 roku utylizowane przez zewnętrznych przedsiębiorców. 

Trzaskowski odnosząc się do uwagi, że "1 mln 700 tys. zł w skali miesiąca jest przeznaczanych na to, aby nieczystości przetransportować za Warszawę, do gruzowisk; jak podaje MPWiK, gdyby to było robione na miejscu, koszt byłby o połowę mniejszy", Trzaskowski stwierdził, że "na całym świecie zdarzają się awarie".

"Zdarzają się komponenty wadliwe, nie tylko w Warszawie, tylko również w Krakowie, również w Łodzi. Prowadzone są w związku z tym postępowania tak, żeby wymiana została zapewniona. Również jeżeli się okaże, że te komponenty były wadliwe z winy producenta, to na pewno będą odszkodowania" - tłumaczył prezydent stolicy.

Zapytany, dlaczego ta informacja ujrzała światło dzienne dopiero 20 września, Trzaskowski podkreślił, że doszło nie do awarii spalarni, tylko jednego z jej elementów. "Była informacja natychmiast, w momencie, kiedy doszło do awarii. Proszę to sprawdzić. To są informacje, które płyną z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Ścieków. Natomiast wszystkie te funkcje są wykonywane przez niezależne firmy, w związku z tym nic się złego nie dzieje" - zapewnił Trzaskowski.

Zaapelował także, aby nie podchodzić do sprawy w sposób katastroficzny, bo "nic strasznego się nie stało", choć awaria jest poważna.  

Grzegorz Schetyna był pytany na konferencji w Opolu, czy w związku z awarią Rafał Trzaskowski powinien podać się do dymisji. Odparł, że ma nadzieję, iż prezydent Warszawy nie ma takich planów. 

W piątek MPWiK podało, że awaria nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie stacji termicznej utylizacji osadów ściekowych nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków "Czajka".

Zawiadomienie do prokuratury

W czwartek portal TVP Info podał, że do CBA złożono zawiadomienie ws. spalarni osadów, która nie działa od wielu miesięcy. Jak powiedziała serwisowi rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska, "awaria była ukrywana od grudnia". "MPWiK w Warszawie ma nie tylko awarię rurociągów przesyłowych, ale także awarię spalarni osadów z Oczyszczalni Czajka. Dwie firmy wywożą osady z Warszawy, zrzucając je do wyrobisk po kruszywie" – napisała na Twitterze. 

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, odnosząc się w piątek w TVP Info do awarii spalarni osadów przy oczyszczalni "Czajka", poinformował, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury. Dodał, że doniesienie takie trafiło również do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak sprecyzował, chodzi o sprawdzenie, czy osady ściekowe są zagospodarowywane w należyty sposób.

Przędsiębiorcy tłumaczą

Dariusz Sobota z firmy PZHT Dar-Trans tłumaczył w rozmowie z PAP, że w "Czajce" są trzy zbiorniki, do których pompowany jest osad. Następnie zaś jest on odbierany przez firmy zewnętrzne, przystosowanymi do jego przewozu ciężarówkami. 

Osad trafia potem do zakładów, które go dalej przetwarzają. "W przypadku mojej firmy powstaje mieszanina, na której zostanie posadzony las. Cała inwestycja dostała dotację unijną i wszystko jest ekologiczne" - zaznaczył Sobota.

Z kolei Adam Mulik, prezes Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego, które też odbiera osady z Czajki, wyjaśniał, że w jego firmie z osadu powstaje specjalny kompost. Nie jest używany do produkcji rolnej, ale do "do rekultywacji terenów zdegradowanych jak tereny pokopalniane: kopalnie odkrywkowe, piaskownie czy żwirownie, ale również służy do rekultywacji zamykanych składowisk" - powiedział.

Firma Bio-Med - jak przekazał PAP Jarosław Puszyński, dyrektor zakładu gospodarki z tej firmy - odebrała osad z "Czajki: tylko dwukrotnie: w kwietniu i styczniu. 8 tys. ton osadu przetworzyła na nawóz. "Wszystko było kompostowane, a z kompostu wytwarzany był nawóz mineralno-organiczny, dopuszczony do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi" - zaznaczył Puszyński.

Jest śledztwo w prokuraturze

W piątek po południu Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga poinformowała, że wszczęła śledztwo ws. niegospodarności majątkowej przy związanej ze spalarnią osadów w warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". Podstawą były materiały przekazane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - przekazał w rozmowie z TOK FM rzecznik prokuratury okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś. - Przedmiotem postępowania będzie analiza działania osób zajmujących się sprawami majątkowymi Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy pod kątem przeprowadzanej inwestycji w zakresie modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków "Czajka" - doprecyzował rzecznik.

DOSTĘP PREMIUM