Częstochowa. 39 autobusów hybrydowych od ponad 2 lat nie jest używanych. "Winnych trzeba szukać wśród włodarzy miasta"

- Kiedy kilka lat temu pokazywano prezentacje dotyczące autobusów, chętnie pojawiali się przy nich prezydent Matyjaszczyk czy obecny europoseł Marek Balt. Dziś autobusy pojawiają się w mojej prezentacji jako wielka wtopa miasta - mówił w TOK FM Hubert Pietrzak, prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego.
Zobacz wideo

40 autobusów (jeden z nich spłonął), którymi Częstochowa dysponuje od 2017 roku, nadal nie wyjechało na ulice miasta. Pojazdy musiały zostać uziemione ze względu na usterki techniczne - w jednym z autobusów wybuchł nawet pożar. Postępowanie ws. usterek w pojazdach prowadzi prokuratura. 

MPK pozyskało autobusy dzięki najwyższej ocenie w konkursie Gazela, organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pojazdy otrzymano za darmo. Warunkiem było jednak uzyskanie efektu środowiskowego. Ponieważ założenie nie jest obecnie możliwe do zrealizowania, realny jest scenariusz, w którym miasto będzie musiało zwrócić  ok. 100 mln zł.

Jak mówił w TOK FM Hubert Pietrzak, prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego, autobusy udało się sfinansować z funduszy unijnych, jednak za stację do tankowania musiało już zapłacić miasto. Inne europejskie miasta wycofały się z projektu “Gazela” z przyczyn technicznych. W Częstochowie podjęto decyzję, że “na pewno się uda”.

- Musimy szukać winnych wśród włodarzy miasta. Kiedy kilka lat temu pokazywano prezentacje dotyczące autobusów, chętnie pojawiali się przy nich prezydent Matyjaszczyk czy obecny europoseł Marek Balt. Dziś autobusy pojawiają się w mojej prezentacji jako wielka wtopa miasta - dodał. 

Podkreślał też, że jeżeli miasto będzie musiało zwrócić pieniądze, to podatnicy zapłacą za błędy decydentów. Dlatego, jego zdaniem, należy wszcząć procedurę dotyczącą odpowiedzialności władz miasta. - Ktoś zagrał za publiczne pieniądze i przegrał - ocenił Pietrzak.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM