Polak przejada 51 kg cukru rocznie. "Słodkość podawana dzieciom jest szczególnie niebezpieczna"

- Dzieci mają naturalnie kształtowany zmysł smaku. Słodkość, która jest im podawana w pierwszych miesiącach życia, jest dla nich szczególnie niebezpieczna - ostrzegał w TOK FM prof. Paweł Januszewicz. A to właśnie w taki sposób rodzice czasami starają się dziecko "przekupić".
Zobacz wideo

Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia przeciętny Polak zjada rocznie aż 51 kilogramów cukru.

Prof. Paweł Januszewicz z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego mówił w TOK FM, że pod względem ilości zjadanego cukru jesteśmy w światowej czołówce. 

- Nie bez grzechu jest oczywiście cały przemysł spożywczy, który dodaje ten cukier właściwie wszędzie, gdzie się da. I nadmiar cukru, który jest obecny np. w produktach mlecznych, zwłaszcza w gazowanych napojach, jest tutaj naukowo udowodnionym pierwszym elementem prowadzącym do fatalnych konsekwencji zdrowotnych - tłumaczył. 

Dodał, że sytuacja jest zła nie tylko jeśli chodzi o dorosłych. W przypadku dzieci i młodzieży jest już niezwykle niebezpieczna. - Według zaleceń towarzystw naukowych z całego świata ilość energii, która powinna być dostarczana do organizmu dziecka z cukrów prostych, nie powinna przekraczać 5 proc. całkowitego dobowego spożycia wszystkich rzeczy, które dziecko powinno jeść - wyjaśniał naukowiec.  

Epidemia otyłości. "Dzieci mają naturalnie kształtowany zmysł smaku"

Zdaniem prof. Januszewicza epidemię otyłości u młodzieży, a nawet małych dzieci można łączyć właśnie z nadmiernym spożyciem cukru już od najwcześniejszych miesięcy życia. 

- Dzieci mają naturalnie kształtowany zmysł smaku. Słodkość, która jest im podawana w pierwszych miesiącach życia, jest szczególnie niebezpieczna - mówił, podkreślając, że kobiece mleko w ogóle nie jest słodkie, lecz "zbilansowane". Jak wyjaśniał, zalecenia, aby karmić dziecko piersią przez pierwsze sześć miesięcy jego życia, nie biorą się znikąd. - To jest pewnego rodzaju próbą ustawienia zmysłu smaku dziecka na przyszłość - zaznaczył. 

Dodał, że nadwaga i otyłość wśród dzieci płynnie przechodzi z nimi w życie dorosłe. Zapewnił, że nic się nie stanie, jeśli damy dziecku cukierka czy czekoladkę po obiedzie, ale powinno mieć to charakter pewnego wydarzenia, a nie być nagminne. 

Narodowy Fundusz Zdrowia alarmuje, że w ciągu ostatnich trzech lat spożycie cukru przez statystycznego Polaka wzrosło o ponad 10 kilogramów. W ostatnim raporcie NFZ oszacował też, że blisko półtora tysiąca zgonów rocznie jest spowodowanych nadmiernym spożywaniem napojów słodzonych.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dzięki aplikacji TOK FM łatwo odtworzysz ją na telefonie. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Statystyczny Polak przejada 51 kg cukru rocznie. Dla dzieci to szczególnie niebezpieczne
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 4 razy 4

  A jak za komuny masła brakowało też było niezdrowe. Dziś raczej specjalny niedobór cukru nam nie grozi ale ekstra Kasa z podatku cukrowego na kolejne plusy jak znalazł.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 2 razy 2

  Ale ten Sóweren pędzi teraz na potęgę, zamiast dawać na podatki i akcyzę!

 • emath

  Oceniono 3 razy 1

  "nadmiar cukru, który jest obecny np. w produktach mlecznych, zwłaszcza w gazowanych napojach" - o fuj gazowana maślanka

 • mariami

  0

  Nie "przejada" 51 kg cukru, tylko - zjada. Przejeść to można np. premię. Nawet tytułu nie możecie napisać poprawnie?

 • slimslider

  0

  W Lipcu, po raz pierwszy od 45 lat, odwiedziłem nadbałtyckie polskie plaże. Największe zaskoczenie; tłumy brzuchaczy, starych i młodych, leniwie wyprażających się w słońcu jak stado morsów.
  Na ulicach co kilka metrów smażone ryby, zapiekanki, lodziarnie i kawiarnie z ciachami; wszechobecny dobrobyt marnej jakości.
  Cukier i obżarstwo zabija, Polacy...(!)

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce jest epidemia cukrzycy, co 10 choruje na nią, w tym już młodzież i dzieci, a przedtem to była choroba ludzi starszych, taka jest cena poddanczosci światowym korporacjom i ich prawom, to taką wolność wywalczyli do trucia ludzi

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 2 razy 0

  Efekty dzialania tego cukru mozna zobaczyć na amerykańskich ulicach czy też na ich produkcjach telewizyjnych gdzie występują ichne naturszczyki, jakies lombardy czy inne wojny magazynowe, gdzie zatrzęsienie jest mutantów. Oto co potrafia zrobic z ludzi dla paru centów zysku. Cukier z buraka nie jest tak szkodliwy i znany jest od stu lat. Polska zapłaciła karę kilka mln dolarów gdy sabotowala dostęp do swojego rynku temu szkodliwemu prroduktowi, a z posła Jankowskiego zrobili wariata między innymi wybiórcza ze dwadzieścia lat temu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX