Polak przejada 51 kg cukru rocznie. "Słodkość podawana dzieciom jest szczególnie niebezpieczna"

- Dzieci mają naturalnie kształtowany zmysł smaku. Słodkość, która jest im podawana w pierwszych miesiącach życia, jest dla nich szczególnie niebezpieczna - ostrzegał w TOK FM prof. Paweł Januszewicz. A to właśnie w taki sposób rodzice czasami starają się dziecko "przekupić".
Zobacz wideo

Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia przeciętny Polak zjada rocznie aż 51 kilogramów cukru.

Prof. Paweł Januszewicz z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego mówił w TOK FM, że pod względem ilości zjadanego cukru jesteśmy w światowej czołówce. 

- Nie bez grzechu jest oczywiście cały przemysł spożywczy, który dodaje ten cukier właściwie wszędzie, gdzie się da. I nadmiar cukru, który jest obecny np. w produktach mlecznych, zwłaszcza w gazowanych napojach, jest tutaj naukowo udowodnionym pierwszym elementem prowadzącym do fatalnych konsekwencji zdrowotnych - tłumaczył. 

Dodał, że sytuacja jest zła nie tylko jeśli chodzi o dorosłych. W przypadku dzieci i młodzieży jest już niezwykle niebezpieczna. - Według zaleceń towarzystw naukowych z całego świata ilość energii, która powinna być dostarczana do organizmu dziecka z cukrów prostych, nie powinna przekraczać 5 proc. całkowitego dobowego spożycia wszystkich rzeczy, które dziecko powinno jeść - wyjaśniał naukowiec.  

Epidemia otyłości. "Dzieci mają naturalnie kształtowany zmysł smaku"

Zdaniem prof. Januszewicza epidemię otyłości u młodzieży, a nawet małych dzieci można łączyć właśnie z nadmiernym spożyciem cukru już od najwcześniejszych miesięcy życia. 

- Dzieci mają naturalnie kształtowany zmysł smaku. Słodkość, która jest im podawana w pierwszych miesiącach życia, jest szczególnie niebezpieczna - mówił, podkreślając, że kobiece mleko w ogóle nie jest słodkie, lecz "zbilansowane". Jak wyjaśniał, zalecenia, aby karmić dziecko piersią przez pierwsze sześć miesięcy jego życia, nie biorą się znikąd. - To jest pewnego rodzaju próbą ustawienia zmysłu smaku dziecka na przyszłość - zaznaczył. 

Dodał, że nadwaga i otyłość wśród dzieci płynnie przechodzi z nimi w życie dorosłe. Zapewnił, że nic się nie stanie, jeśli damy dziecku cukierka czy czekoladkę po obiedzie, ale powinno mieć to charakter pewnego wydarzenia, a nie być nagminne. 

Narodowy Fundusz Zdrowia alarmuje, że w ciągu ostatnich trzech lat spożycie cukru przez statystycznego Polaka wzrosło o ponad 10 kilogramów. W ostatnim raporcie NFZ oszacował też, że blisko półtora tysiąca zgonów rocznie jest spowodowanych nadmiernym spożywaniem napojów słodzonych.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dzięki aplikacji TOK FM łatwo odtworzysz ją na telefonie. 

DOSTĘP PREMIUM