Lublin. Prezydent miasta wydał zakaz organizacji Marszu Równości

Zakaz organizacji Marszu Równości w Lublinie wydał prezydent miasta Krzysztof Żuk. Twierdzi, że to ze względów bezpieczeństwa.
Zobacz wideo

Marsz miał się odbyć w sobotę 28 września. Jego organizatorzy mogą od decyzji prezydenta odwołać się do sądu.

Prezydent Krzysztof Żuk swoją decyzję o zakazie wydarzenia tłumaczy względami bezpieczeństwa. Marsz miał wyruszyć z Alei Racławickich, tuż przy Placu Teatralnym w centrum miasta, a na placu w tym czasie zaplanowany jest piknik historyczno-wojskowy (organizowany przez Fundację Niepodległości). Zdaniem władz Lublina, połączenie obu spotkań i wymieszanie się uczestników mogłoby być niebezpieczne.

Z pisemnej decyzji wynika jednak coś jeszcze. Jest w niej powołanie się m.in. na prywatne wpisy organizatora Marszu Równości Bartosza Staszewskiego na Facebooku, gdzie swoich oponentów - jak udowadniają urzędnicy ratusza - nazywa "faszystami" czy "ekstremistami". Urzędnicy cytują też zdanie z FB, gdzie Staszewski pisze, że "marsz ruszy chociażby postawiono na naszej drodze Wojsko Polskie".

Niejako w odpowiedzi na te słowa urzędnicy w decyzji o zakazie Marszu Równości piszą m.in., że "jeśli organizatorzy zgromadzenia lub jego uczestnicy sięgają po przemoc, mają gwałtowne zamiary, podżegają do przemocy (…) lub w inny sposób odrzucają fundamenty społeczeństwa demokratycznego, ingerencje władzy są co do zasady usprawiedliwione (…)".  W decyzji czytamy również, że dla gminy "pokojowe zamiary zarówno Organizatora Marszu jak i jego przeciwników nie są oczywiste".

Gdy na konferencji prasowej zapytaliśmy prezydenta Krzysztofa Zuka o wspomniane słowa i czy uważa, że organizatorzy marszu rzeczywiście nie mają pokojowych zamiarów - ten poprosił, by odpowiedzi udzielił mecenas z ratusza, którzy przygotowywał dokument.

Mec. Zbigniew Dubiel powtórzył, że w decyzji są cytaty z wypowiedzi organizatora marszu. - Jeszcze raz podkreślę, że decyzja dotyczy zakazu zgromadzenia w oparciu o przesłankę dotyczącą bezpieczeństwa w zakresie życia, zdrowia ludzi oraz ewentualnych szkód w znacznych rozmiarach, a nie celów. Przytoczone słowa są zacytowane i udokumentowane w aktach sprawy. Jest to jedna z okoliczności, które były brane pod uwagę przy tym zakazie - tłumaczył radca prawny ratusza.

Organizatorzy marszu zapowiadają odwołanie

Organizatorzy Marszu Równości już zapowiedzieli odwołanie od decyzji do sądu, tak jak przed rokiem. Ma być złożone jutro (w środę) w sądzie w Lublinie.

Podobna sytuacja miała rok temu. Krzysztof Żuk wydał zakaz organizacji marszu. Prezydent Lublina powoływał się na przepisy dopuszczające rozwiązanie wydarzenia w przypadku podejrzenia, że jego uczestnicy będą zagrożeni. Jego decyzję uchylił wtedy sąd, marsz odbył się 13 października 2018 roku.  

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM