Marsz Równości w Lublinie. Sąd uchylił zakaz prezydenta. Miasto będzie się odwoływać

Sąd Okręgowy w Lublinie zdecydował o uchyleniu zakazu zorganizowania Marszu Równości w Lublinie, który wydał prezydent miasta. Prezydent Krzysztof Żuk tłumaczył swoją decyzję względami bezpieczeństwa.
Zobacz wideo

Sąd zajął się sprawą na wniosek organizatorów Marszu Równości w Lublinie. Do sprawy, po stronie organizatorów Marszu Równości, odniósł się także Rzecznik Praw Obywatelskich

Jak informuje reporterka TOK FM, Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił zakaz wydany przez prezydenta miasta, Krzysztofa Żuka. Władze miasta mogą się jeszcze od niego odwołać. 

Sąd podkreślił, że Prawo o Zgromadzenia dopuszcza możliwość zakazu organizacji zgromadzenia m.in. ze względu za zagrożenie życia lub zdrowia uczestników wydarzenia (na co zwracał uwagę w swojej decyzji prezydent Lublina). Zdaniem sądu, w tej konkretnej sprawie ta przesłanka nie może mieć jednak zastosowania.
-To na państwie ciąży obowiązek zapewnienia pokojowego charakteru zgromadzenia i zagwarantowania bezpieczeństwa jego uczestników, bez względu na głoszone przez nich poglądy i ich kontrowersyjność - mówiła sędzia Jolanta Szymanowska, powołując się m.in. na Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Sąd w całości podzielił krytyczne stanowisko organizatora Marszu Równości, jak i Rzecznika Praw Obywatelskich wobec prezydenckiego zakazu. - Organy władzy publicznej mają obowiązek umożliwić przeprowadzenie pokojowego zgromadzenia również wtedy, kiedy jego uczestnicy będą prezentować idee odmienne od poglądów większości. Przesłanki pozwalające na wydanie zakazu odbycia zgromadzenia nie mogą być interpretowane rozszerzająco - argumentowała sędzia Szymanowska.

-Założenie, że piknik wojskowy (który ma być obok Marszu Równości - red.) wzbudzi duże zainteresowanie mieszkańców m.in. ze względu na sprzyjającą pogodę, a także fakt, że organizator wystawy pojazdów bojowych, nie wyklucza oddania wystrzałów, nie pozostają w żadnym związku z zachowaniem uczestników II Marszu Równości i znajdują się poza wpływem ich organizatorów - uzasadniała sędzia.

Radca prawny ratusza, mec. Zbigniew Dubiel zapowiedział, że ratusz od rozstrzygnięcia sądu odwoła się do drugiej instancji, czyli do Sądu Apelacyjnego. Musi to zrobić w ciągu 24 godziny.

Powtórka sprzed roku

Także przed rokiem, przypomnijmy, prezydent Krzysztof Żuk wydał decyzję o zakazie organizacji pierwszego Marszu Równości w Lubinie. Także wtedy argumentował to względami bezpieczeństwa. Powoływał się na przepisy dopuszczające rozwiązanie wydarzenia w przypadku podejrzenia, że jego uczestnicy będą zagrożeni. Jego decyzję uchylił wtedy sąd, marsz odbył się 13 października 2018 roku.

DOSTĘP PREMIUM