Prawnicy ClientEarth złożyli pozew ws. Elektrowni Bełchatów

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi pozwała Elektrownię Bełchatów. Fundacja domaga się, by największy polski producent prądu do 2035 roku przestał całkowicie emitować dwutlenek węgla.
Zobacz wideo

Fundacja poinformowała, że złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi bezprecedensowy pozew przeciwko właścicielowi Elektrowni Bełchatów. - Domagamy się, by sąd nakazał PGE GiEK zaprzestania działalności powodującej zagrożenie dla środowiska jako dobra wspólnego poprzez odejście od spalania węgla w Elektrowni Bełchatów najpóźniej do 2035 r. - informują Prawnicy dla Ziemi. 

Jak wyjaśniał prezes organizacji, Marcin Stoczkiewicz, bez szybkiego odejścia od węgla nie powstrzymamy katastrofy klimatycznej. - Elektrownia Bełchatów jest największą elektrownią węglową w Polsce i w Europie. Oraz największą elektrownią na węgiel brunatny na świecie. Ta jedna elektrownia wyemitowała już około miliarda ton dwutlenku węgla do atmosfery - mówił prezes organizacji. 

Według fundacji, "właściciel Elektrowni Bełchatów nie przedstawił żadnego oficjalnego planu zmniejszenia szkodliwego wpływu zakładu na klimat." - Są możliwości zastąpienia instalacji węglowej w elektrowni w Bełchatowie. Konieczna jest wola, żeby to zrobić - przekonywał Stoczkiewicz i dodawał, że w ocenie fundacji takiej woli w elektrowni nie ma. 

Pozew ClientEarth jest oparty na ustawie – Prawo ochrony środowiska, która pozwala organizacji ekologicznej wystąpić z roszczeniem o zaprzestanie działalności powodującej szkodę w środowisku lub stan zagrożenia szkodą w środowisku.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM