Prawnicy ClientEarth złożyli pozew ws. Elektrowni Bełchatów

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi pozwała Elektrownię Bełchatów. Fundacja domaga się, by największy polski producent prądu do 2035 roku przestał całkowicie emitować dwutlenek węgla.
Zobacz wideo

Fundacja poinformowała, że złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi bezprecedensowy pozew przeciwko właścicielowi Elektrowni Bełchatów. - Domagamy się, by sąd nakazał PGE GiEK zaprzestania działalności powodującej zagrożenie dla środowiska jako dobra wspólnego poprzez odejście od spalania węgla w Elektrowni Bełchatów najpóźniej do 2035 r. - informują Prawnicy dla Ziemi. 

Jak wyjaśniał prezes organizacji, Marcin Stoczkiewicz, bez szybkiego odejścia od węgla nie powstrzymamy katastrofy klimatycznej. - Elektrownia Bełchatów jest największą elektrownią węglową w Polsce i w Europie. Oraz największą elektrownią na węgiel brunatny na świecie. Ta jedna elektrownia wyemitowała już około miliarda ton dwutlenku węgla do atmosfery - mówił prezes organizacji. 

Według fundacji, "właściciel Elektrowni Bełchatów nie przedstawił żadnego oficjalnego planu zmniejszenia szkodliwego wpływu zakładu na klimat." - Są możliwości zastąpienia instalacji węglowej w elektrowni w Bełchatowie. Konieczna jest wola, żeby to zrobić - przekonywał Stoczkiewicz i dodawał, że w ocenie fundacji takiej woli w elektrowni nie ma. 

Pozew ClientEarth jest oparty na ustawie – Prawo ochrony środowiska, która pozwala organizacji ekologicznej wystąpić z roszczeniem o zaprzestanie działalności powodującej szkodę w środowisku lub stan zagrożenia szkodą w środowisku.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Prawnicy ClientEarth złożyli pozew ws. Elektrowni Bełchatów
Zaloguj się
 • zbag19

  0

  drodzy komentatorzy - naturalnie można próbować zakrzyczeć oceny szkodliwości emisji z elektrowni Bełchatów i innych, szczególnie na węgiel brunatny, podobnie jako można zamknąć oczy i powiedzieć " nie widzę problemu". Ale z faktami gentelman nie dyskutuje.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Kto to finansuje co to za anonimowy Ernst Blofeld wprowadza swiat w swoisty obled.

 • true_lysander

  Oceniono 6 razy 0

  W ramach pozwu zwrotnego dla właścicieli fundacji Bełchatów powinien zarządzać by członkowie fundacji rowniez zaprzestali wydzielać dwutlenek węgla.

 • Marcin Pietrzak

  Oceniono 1 raz -1

  Słuszna inicjatywa. Niech postawią tam reaktory jądrowe, bo reszta infrastruktury już jest.

 • antonio rebenga

  Oceniono 2 razy -2

  Czy Niemcy, które wydalają najwięcej co2 oraz mają największe wydobycie węgla brunatnego (jest bardziej zanieczyszczony niż kamienny), a także w pień wycinają prastare lasy też zostaną pozwane? Oczywiście, że nie. Wszędzie, a w szczególności w eurokołchozie są równi i równiejsi. Pieprzona lewacka organizacja. Do hejterów lewackich: tylko nie wyjeżdżajcie z tekstami typu "to opuść UE" bo opuszczenie eurokołchozu jest tak samo "łatwe" jak onegdaj opuszczenie ZSRR. Różnica taka, że zamienili czerwony na niebieski, a sierp i młot na jakieś gwiazdki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX