"Emeryci, popierajcie partię czynem, umierajcie przed terminem!" - Żakowski oburzony decyzją ws. programu dla seniorów

- Najlepiej, żebyście się państwo nie badali na wszelki wypadek, bo wtedy możecie umrzeć "taniej", nie niepokojąc państwowej służby zdrowia - tak Jacek Żakowski komentował dokument wydany przez rządową agencję oceniającą programy medyczne. W oficjalnym dokumencie stwierdzono bowiem, że "nadwykrywalność chorób" może prowadzić do zwiększenia kolejek do specjalistów.
Zobacz wideo

Władze Warszawy chciały na koszt miasta przeprowadzić profilaktyczne badania 70- i 80-latków. Program został jednak odrzucony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która ocenia sensowność i skuteczność programów medycznych finansowanych z publicznych pieniędzy.  

Eksperci stwierdzili, że wprowadzenie powszechnego badania mogłoby skutkować "nadwykrywalnością jednostek chorobowych" i wydłużyć kolejki do specjalistów.

- Muszę powiedzieć, że tak jasno wyrażonej w oficjalnym dokumencie idei "Emeryci popierajcie partię czynem, umierajcie przed terminem" jeszcze w Polsce nie spotkałem. Krótko mówiąc, najlepiej, żebyście się państwo na wszelki wypadek nie badali, bo wtedy możecie umrzeć taniej, nie niepokojąc państwowej służby zdrowia - komentował w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski

Dziennikarz zastanawiał się, jaka jest zatem dla agencji "prawidłowa wykrywalność" chorób. - Czy wcześniejsze wykrycie nowotworów u 10 proc. ludzi to według agencji dobrze, czy już za dużo?  - pytał, wskazując na "cynizm i okrucieństwo władzy", która stoi za takim dokumentem. 

Z kolei prof. Wiesław Władyka był "porażony" jawnością komunikatu rządowej agencji. - Ludzie mają problem z dotarciem do diagnozy, a ratunkiem urzędnika jest to, aby nie wpuszczać już nikogo do kolejki, bo będzie jeszcze gorzej - ocenił. 

Spartanie mieli skałę Tarpejską

Zdaniem Tomasza Wołka, stwierdzenie agencji "jest czymś tak nieludzkim, niehumanitarnym i ohydnym, że aż nie chce się wierzyć, że jakaś instytucja państwowa z taką historią w ogóle mogła wystąpić". 

- Kiedyś w starożytności Spartanie mieli swoją skałę Tarpejską. A teraz wystarczy po prostu, żeby ludzie w wieku senioralnym nie badali się i nie stosowali żadnej profilaktyki. Nie trzeba żadnej skały. Polecam wszystkim ludziom po 70., żeby przed wyborami wzięli sobie do serca tę nieludzką propozycję - mówił komentator TOK FM. 

Tomasz Lis dodał, że wydany przez agencję dokument jasno pokazuje jak "zdegenerowana i nihilistyczna jest obecna władza". - Drodzy państwo, "trzynastka" dla was emerytów jest. Ale już ten rząd przypilnuje, żebyście następnej "trzynastki" nie dostali. Dokument urzędowy, w którym zapisuje się, że lepiej, żebyśmy u seniorów np. raka za szybko nie wykrywali, bo będą korzystać z opieki medycznej, a wtedy koszty będą zbyt wysokie, jest obrzydliwy - podkreślił. - Rozumiem, że miliardy na kłamstwa TVP są, dziesiątki milionów wyrzucanych w błoto przez polską Fundację Narodową są, dziesiątki milionów na opluwanie sędziów jest, miliardy na utrzymanie władzy Kaczyńskiego są, a wy możecie spokojnie umierać drodzy seniorzy - dodał redaktor naczelny "Newsweeka".

Rozmowy posłuchasz też na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. 

TOK FM PREMIUM