Jedna na siedem kobiet zachoruje na raka piersi. "Statystyki są przerażające"

Kobiety zbyt późno przychodzą na badania profilaktyczne. Nie ma na co czekać, bo - jak mówił w Radiu TOK FM dr Piotr Rhone z Centrum Onkologii w Bydgoszczy - w przyszłości jedna na siedem kobiet może zachorować na raka piersi.
Zobacz wideo

Zbliża się październik - miesiąc walki z rakiem piesi. W Polsce to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet i działania mające na celu zachęcanie pacjentek do regularnego badania (i tym samym wcześniejszego wykrywania choroby) są niezbędne.

Co to jest Breast Cancer Unit? 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, już od 1 października ma ruszyć sieć Breast Cancer Unit (BCU), czyli wyspecjalizowanych ośrodków dedykowanych chorym na raka piersi. Jak opowiadał w TOK FM dr Piotr Rhone z Centrum Onkologii w Bydgoszczy - mimo, że 1 października jest już w przyszłym tygodniu (wtorek) - to wciąż nie wiadomo dokładnie, jak nowy system ma działać.

- Celem utworzenia BCU było świadczenie usług na wysokim poziomie, ale również nielimitowany dostęp do świadczeń. Oznaczałoby to, że nie ma żadnego limitu - ilu przyjdzie chorych, tylu trzeba obsłużyć i za to ma się dostać pieniądze - powiedział.

BCU - jak wyjaśniał dr Rhone - ma dawać gratyfikacje finansowe za wykonywane usługi. Ma też oferować kompleksową opiekę nad pacjentką od momentu badań przesiewowych (profilaktyki), przez leczenie (chemioterapię, radioterapię, pomoc psychologiczna, itp.), aż do obserwacji pacjentki po leczeniu.

- Niemniej jednak nie ma do tej pory przepisów wykonawczych [do tego rozporządzenia - red.]. Sytuacja staje się trochę patowa, czekamy na decyzje dyrektora NFZ, jak to będzie wszystko uregulowane i finansowane - mówił gość TOK FM.

"Statystyka jest przerażająca"

Dr Rhone podkreślał też, że natychmiastowe działanie na rzecz zachęcenia kobiet do przeprowadzania badań profilaktycznych jest niezbędne. - Statystyka jest przerażająca. Wynika z niej, że jednak na siedem lub osiem kobiet zachoruje na raka piersi - powiedział. Przyznał, że pacjentki przychodzą na badania bardzo późno, wiele z nich trafia na leczenie już w przypadku stwierdzonego zaawansowanego guza.

Całej audycji w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Audycja odbyła się w ramach specjalnego wydania Wyborczego Magazynu TOK FM z Bydgoszczy. W sobotę nasze radio w tym właśnie mieście rozstawiło dmuchany sejm i namiot, w którym można podejrzeć pracę naszych dziennikarzy. Jesteśmy na Wyspie Młyńskiej w godzinach 11-17. Czytaj więcej o akcji:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM