Mieszkają na ekologicznej bombie, każdego dnia wdychają toksyczne opary. "Nikt nic z tym nie robi"

- To jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce - tak o terenach po dawnych zakładach "Zachem" w Bydgoszczy mówi Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej. Na co dzień w tym miejscu mieszkają ludzie, skazani na wdychanie szkodliwych substancji chemicznych.
Zobacz wideo

W Bydgoszczy przez kilkadziesiąt lat - od 1992 roku - działały Zakłady Chemiczne "Zachem". Produkowano w nich m.in. materiały wybuchowe, barwniki, pianki, pigmenty oraz szereg półproduktów chemii organicznej. Zakłady upadły (zamknięto je w roku 2014), ale do dziś zostały po nich zanieczyszczenia, które istotnie wpływają na zdrowie tamtejszych mieszkańców.

Jak opowiadał w TOK FM Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, teren dawnego "Zachemu" liczył około 1600 hektarów, z czego 20-30 procent do dziś może być zanieczyszczona. Skąd? To z reguły skutek wycieków substancji, które przy okazji procesów produkcyjnych wydostawały się i wsiąkały w glebę, a potem dostawały się do wód gruntowych i powierzchniowych.

"Jeden z najbardziej zanieczyszczonych terenów w Polsce"

Problem, jak wskazywał ekspert, dotyczy przede wszystkim mieszkańców bydgoskiego osiedla Łęgnowo-Wieś położonego w zachodniej części miasta. - Zanieczyszczenie dochodzi do wód podziemnych, a następnie w strumieniu wód podziemnych przemieszcza się w kierunku Wisły i wypływa na terenie tego osiedla - powiedział Czop. I podkreślił, że przeprowadzane badania wykazywały jasno, że woda w tym miejscu jest zanieczyszczona. Szkodliwe są też opary, które z niej parują.

Z jakimi "szkodliwymi substancjami" mamy do czynienia? - "Zachem" to była przede wszystkim chemia organiczna, a więc związki organiczne, które są szczególnie toksyczne. Jest między innymi fenol, anilina, nitrozwiązki pochodzące z produkcji materiałów wybuchowych, benzen, toluen - wyliczał gość TOK FM.- Na pewno jest to jeden z najbardziej zanieczyszczonych terenów w Polsce, zarówno pod względem powierzchniowym, jak i ilości występujących substancji oraz ich stężeń - podkreślił.

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie mieszkańców

Dr Mariusz Czop, pytany o wpływ tych substancji na mieszkańców, zaznaczył, że na pewno nie jest on pozytywny. Podkreślił, że dróg narażenia na zanieczyszczenia jest wiele. Niektórzy ludzie na przykład korzystają z brudnej wody w rolnictwie (choć zdecydowanie nie jest to zalecane), przez co przenika ona do spożywanych potem roślin.

- Można przeanalizować, jaki jest wpływ tego wszystkie na zdrowie mieszkańców przeprowadzając porządne badania medyczne wśród tej populacji - powiedział ekspert. Dodał, że taka próba była podjęta rok temu, kiedy przebadano około 100 osób. - Wyniki były niepokojące. Wyszło, że 90 procent ludzi ma nieprawidłowe testy morfologiczne krwi, co się dość rzadko zdarza - opisywał.

Dr Czop powiedział, że wykonawcy badań tłumaczyli negatywne wyniki m.in. zaawansowanym wiekiem badanych. - Raczej nie było to prawidłowe wytłumaczenie - ocenił. Badania zostały przerwane, choć zdaniem naszego gościa - powinno się je kontynuować.

Gość TOK FM wskazywał też, że szkodliwe substancje zachowane po "Zachemie" będą wpływać gorzej na każde następne pokolenia, jeśli nie rozwiąże się tego problemu. Chemiczne związki - jak mówił - są rakotwórcze, ale oprócz tego uszkadzają materiał genetyczny czyniąc następne pokolenia bardziej podatnymi na pewne schorzenia.

Dopytywany, jak można sobie poradzić z tym problemem, ekspert wskazał, że "w ogóle trzeba zacząć coś w tym kierunku robić", bo obecnie sprawa jest bagatelizowana. - Dziś nikt z tym nic nie robi - mówił. I dodał, że po zamknięciu zakładów nie podjęto działań ochronnych względem mieszkańców, a kolejne urzędy "odsuwają" problem od siebie przekonując, że nie leży on w ich kompetencji.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Audycja odbyła się w ramach specjalnego wydania Wyborczego Magazynu TOK FM z Bydgoszczy. W sobotę nasze radio w tym właśnie mieście rozstawiło dmuchany sejm i namiot, w którym można podejrzeć pracę naszych dziennikarzy. Jesteśmy na Wyspie Młyńskiej w godzinach 11-17. Czytaj więcej o akcji:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (57)
Zakłady Zachem w Bydgoszczy, ekologiczna bomba
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 12 razy 8

  Co za bzdura! W 1992 roku zaczęła się agonia Zachemu. Całe Łęgnowo to za Niemca była jedna wielka fabryka dynamitu. Do dzisiaj są tam podziemne niezbadane schrony które służyły za miejsca produkcji. Zachem, a przedtem Organika Zachem istniały nieprzerwanie od przedwojnia. Bardzo dobrze że, autor się nie podpisał, bo byłby wstyd.

 • tedek1

  Oceniono 11 razy 5

  Jak od 1992r.? Zakład założyli Niemcy w czasie II wojny swiatowej, od zawsze nazywał się Zachem, a pewnie od 1992r.to była spółka Skarbu Państwa. Szkoda że nie napisaliście że ostatnim właścicielem była grupa "Ciech" Kulczyka i to ona sprzedała majątek s-ki przez co prace straciło przynajmniej 5 tys.pracownikow.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 13 razy 5

  Bo Bydgoszcz to taka pisia zaraza.
  A to poseł lekarz, który jest przeciw szczepieniom, a to warszawski zrzut, który twierdzi, że Zachem nie truje...
  Dobrze, że wojewoda broni biskupa, który chciałby wolnego dostępu do Rynku, a proboszcz nazista ogłosił światu, że matka Boska, nie była Żydówką.
  Z tego co pamiętam, wojewoda dołożył mural za publiczną kasę. Z JPII oczywiście, tylko duðą do wiernych...
  Taka pisia wizja.

 • glomar

  Oceniono 8 razy 4

  "W Bydgoszczy przez kilkadziesiąt lat - od 1992 roku - działały Zakłady Chemiczne "Zachem"."
  Za Wiki:
  Zakłady Chemiczne „Zachem” w Bydgoszczy były producentem materiałów wybuchowych (do 1992) barwników, pianek poliuretanowych oraz szeregu półproduktów chemii organicznej. Należały do strategicznych zakładów branży wielkiej syntezy chemicznej.

 • ndof

  Oceniono 7 razy 3

  Ten sam problem występuje na większości terenów poprzemysłowych z czasów PRL-u. W Warszawie ludzie jak szaleni kupują mieszkania na pofabrycznych terenach bez żadnej refleksji. Zm Ursus, pokolejowe na Bródnie i Odolanach, po Fotonie i częściowo Nowotce na Woli, Chrzanów... Długo by wymieniać, wszędzie potężny syf i tony chemii i ropopochodnych w ziemi. Ale co tam, trzeba szybko kupować bo mieszkania drożeją. A potem płacz, bo dzieci chorują nie wiadomo na co, a rodzice wiecznie zmęczeni. Głupota ludzka nie zna granic...

 • spyderman2

  Oceniono 3 razy 1

  jakoś tak przypadkiem bankster matouszek z piss nie nabył za grosze działek na terenach skażonych tylko tam gdzie piss nakreślił autostradę dzięki czemu zarobi dziesiątki milionów. ciemny lud i tak nic nie rozumie

 • zielony_wesolek

  Oceniono 4 razy 0

  Tam jest prawdziwa bomba która PiS maskował przez ostatnie 4 lata

 • zielony_wesolek

  Oceniono 4 razy 0

  To jest bomba ekologiczna a nie da z Czajki i PiS od 2015 r nic z tym nie robi, Mateuszku skandal.

 • voyteko

  Oceniono 2 razy 0

  "mieszkaja na ekologicznej bombie"...nie tylko ekologicznej...to wytwornia materialow wybuchowych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX