Uwaga! Silny wiatr w całej Polsce. 3200 interwencji, 4 osoby ranne

3 200 interwencji przeprowadzili strażacy do godz. 16 w związku z silnym wiatrem. Cztery osoby odniosły obrażenia. Blisko 125 tys. odbiorców pozostaje bez prądu. Porywy wiatru dochodzą do 100 km/h, a w górach nawet do 140 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia dla wszystkich województw. Służby apelują o ostrożność.
Zobacz wideo

Najwięcej akcji przeprowadzili strażacy w Wielkopolsce - 655. 471 interwencji odbyło się na Dolnym Śląsku, a 376 na Śląsku. Na Dolnym Śląsku wiatr uszkodził dachy 20 budynków mieszkalnych i trzech gospodarczych.

Do czterech wzrosła liczba rannych. W miejscowości Bobowicko (Lubuskie) jedna osoba została poszkodowana po tym, jak na auto spadło drzewo. Podobny wypadek zdarzył się w miejscowości Nielep w Zachodniopomorskiem. Dwie osoby zostały ranne po tym, jak we wsi Witosław w województwie lubuskim wiatr przewrócił przyczepę samochodu ciężarowego, na którą najechał inny samochód.

- Na wysokości Michalina, dzielnicy Józefowa spadło drzewo na kolejową sieć trakcyjną - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku mł. kpt. Maciej Łodygowski. W związku z tym jest zablokowany w obu kierunkach przejazd między stacjami Otwock - Warszawa Falenica.  W związku ze zdarzeniem został zablokowany ruch w obu kierunkach stacjami Otwock - Warszawa Falenica. Koleje Mazowieckie na tym odcinku uruchomiły zastępczą komunikację autobusową.

W Zachodniopomorskiem od rana z powodu silnego wiatru strażacy interweniowali ponad 170 razy.

125 tys. odbiorców bez prądu

Silny wiatr powoduje awarie energetyczne. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa bez prądu pozostaje około 125 tys. odbiorców (wielkopolskie - 70 tys., zachodniopomorskie - 18 tys., dolnośląskie - 17 tys., lubuskie - 7 tys., śląskie - 7 tys., małopolskie - 5 tys., podkarpackie - 1 tys.).

Mapa ostrzeżeń pogodowych IMGW:

Mapa IMGW z ostrzeżeniami dla całej Polski. Kolor żółty oznacza ostrzeżenia 1. stopnia, kolor pomarańczowy to 2. stopieńMapa IMGW z ostrzeżeniami dla całej Polski. Kolor żółty oznacza ostrzeżenia 1. stopnia, kolor pomarańczowy to 2. stopień http://www.pogodynka.pl/ostrzezenia

Ostrzeżenia drugiego lub pierwszego stopnia obowiązują dla całej Polski. Prędkość wiatru ma wzrastać z godziny na godzinę aż do wieczora. Najsilniej powieje na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu. Tu obowiązuje 2. stopień zagrożenia.

Dla pozostałych województw wydano alerty pierwszego stopnia, jednak w przypadku Dolnego Śląska IMGW nie wyklucza podniesienia go do drugiego. Taka zmiana najprawdopodobniej może zajść na zachodzie i w centralnej części województwa. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie bieżących komunikatów na stronie z ostrzeżeniami.

Na wschodzie kraju najsilniejsze porywy wiatru przewidywane są między godz. 11 a godz. 15, w centrum w godzinach popołudniowych, a na zachodzie - wieczorem.

W górach wichura, na morzu sztorm

W najwyższych partiach Tatr porywy wiatru mogą dochodzić do 140 km/h, w Sudetach do 110 km/h.Na Bałtyku natomiast przewidywany jest o sile od 8 do 9 skali Beauforta, a porywy mają dochodzić do 10 w skali Beauforta.

Jak zabezpieczyć się przed wichurą

Przed silnym wiatrem ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przypomina, jak należy zabezpieczyć się przed wichurą. Z balkonów i parapetów należy usunąć wszystkie przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr, zamknąć drzwi i okna, naładować telefony komórkowe, nie parkować w pobliżu drzew czy słupów energetycznych. W trakcie wichury nie należy wychodzić na zewnątrz, o ile nie jest to konieczne. Najlepiej poszukać bezpiecznego schronienia. Nie zatrzymywać się pod drzewami.

DOSTĘP PREMIUM