Wichury nad Polską. Jedna osoba nie żyje, kilkanaście rannych, setki tysięcy bez prądu

Jedna osoba nie żyje, a kilkanaście zostało rannych - to efekt wichur, jakie w poniedziałek wieczorem przechodziły nad Polską. Prędkość wiatru dochodziła do 100 km/h, zniszczonych jest kilkaset budynków w całym kraju. Kilkaset tysięcy mieszkańców nie ma prądu.
Zobacz wideo

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, o godz. 21 bez prądu pozostawało około 145 tys. odbiorców. "Najwięcej w woj. mazowieckim - 61,5 tys., łódzkim - 38 tys., lubelskim - 8,6 tys., małopolskim - 7,1 tys., wielkopolskim - 6,6 tys., świętokrzyskim - 6,2 tys. i podkarpackim - 5,1 tys.)" - podał na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora RCB.

Straż Pożarna interweniowała od wczoraj 6 591 razy. Najwięcej interwencji - 1 001 działań strażaków - było w Wielkopolsce, 875 w województwie  łódzkim i 754 na Mazowszu. 5 979 interwencji związanych było z wiatrem, a 612 z wypompowywaniem wody z piwnic zalanych obiektów.

"Uszkodzonych zostało ponad 70 budynków mieszkalnych i 100 gospodarczych" - poinformował Grzegorz Świszcz.

Jedna osoba nie żyje, kilkanaście rannych

Do śmiertelnego wypadku doszło na Podkarpaciu w miejscowości Nowy Nart, gdzie drzewo spadło na samochód. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba zginęła, a dwie są poszkodowane.

W Warszawie ranny został strażak, który ucierpiał podczas usuwaniu powalonego drzewa. Z kolei w miejscowości Bobowicko (Lubuskie) poszkodowana została jedna osoba po tym, jak na auto spadło drzewo. Podobny wypadek miał miejsce w miejscowości Nielep w Zachodniopomorskiem. Natomiast we wsi Rusinów (Lubuskie) wiatr przewrócił przyczepę samochodu ciężarowego, na którą najechał inny samochód, przez co dwie osoby zostały ranne.

Gwałtowny wiatr to efekt niżu Mortimer, który był nad Polską. W niemal całym kraju w poniedziałek obowiązywały ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla ośmiu województw i wybrzeża IMGW wydał alerty drugiego stopnia, które obejmowały Wielkopolskę, Łódzkie, Świętokrzyskie, Podkarpacie, Małopolskę, Śląsk, południowe i środkowe powiaty Mazowsza i Lubelskiego oraz północne powiaty Pomorskiego i Zachodniopomorskiego.Dla pozostałych regionów wydano alerty pierwszego stopnia.

Prognoza na wtorek

We wtorek wiatr będzie już znacznie słabszy. Dość silny będzie jedynie na wybrzeżu (około 60 km/h) i w Tatrach (do 80 km/h).

Zachmurzenie we wtorek będzie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, na północy przejściowo o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana wysokość opadów - do 15 mm w Pomorskiem i Kujawsko-Pomorskiem. Jedynie na południowym wschodzie zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane i bez opadów. Temperatura maksymalna od 12 st.C, 14 st.C na północy kraju, 15 st.C, 18 st.C w centrum, na zachodzie i Podhalu do 19 st.C, 21 st.C na południu.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 992 hPa i będzie spadać.

DOSTĘP PREMIUM