500+ dla osób niepełnosprawnych. Program wystartował, ale obowiązuje kryterium dochodowe

O 500+ dla osób niepełnosprawnych mogą wnioskować osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, o ile nie przekroczą progu dochodowego. W ZUS-ie brakuje jednak lekarzy orzeczników, którzy będą wydawać opinię przy przyznawaniu nowego świadczenia.
Zobacz wideo

500+ dla osób niepełnosprawnych to świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Mogą starać się o nie osoby pełnoletnie, które mieszkają w Polsce i mają odpowiednio niskie dochody. Początkowo świadczenie miało przysługiwać tylko tym, których dochód nie przekracza 1100 zł brutto, ostatecznie jednak granicą jest 1600 zł brutto, ale obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Jeśli ktoś ma np. emeryturę w wysokości 1300 zł, to wsparcie dla niego nie będzie wynosiło 500 zł, ale 300 zł.

500+ dla osób niepełnosprawnych. Kryterium dochodowe? To upokarzające

Niepełnosprawni i ich opiekunowie chcą, by pomoc przysługiwała bez względu na dochody. Podkreślają, że to upokarzający warunek, bo żadne kryterium dochodu nie obowiązuje w przypadku sztandarowego programu rządu - 500 plus na dziecko czy tzw. 13. emerytury. Protesty w tej sprawie odbywają się w miastach w całej Polsce. W ubiegłym tygodniu przed kancelarią premiera Iwona Hartwich, liderka protestu i kandydatka KO do Sejmu, podkreślała, że protestujący chcą, aby "osoby z niepełnosprawnościami otrzymywały 500 zł bez kryterium, żeby te pieniądze były dokładane co miesiąc do renty socjalnej bezwarunkowo".

Przed Sejmem odbywa się pikieta osób niepełnosprawnych i ich opiekunówPrzed Sejmem odbywa się pikieta osób niepełnosprawnych i ich opiekunów Źródło: Tomasz Fenske TOK FM/Twitter

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zorganizowali także protest pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Wojewoda nie znalazł jednak czasu na odebranie od nich petycji ws. najpilniejszych potrzeb najsłabszych obywateli. Zaproponował im skorzystanie z biura podawczego. 

Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną, większą manifestację. 

500+ dla osób niepełnosprawnych. ZUS się zakorkuje?

Jak tłumaczy Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS-u, o przyznaniu świadczenia nie będzie decydował stopień niepełnosprawności, tylko niezdolność do samodzielnej egzystencji. Warunkiem koniecznym będzie przedstawienie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Osoby bez orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji będą musiały spotkać się z lekarzem orzecznikiem. Jak wyliczył ZUS, wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Większość z nich będzie musiała jednak przejść badanie przez lekarza, który ustali, czy są niezdolni do samodzielnej egzystencji. W najbliższych tygodniach do rozpatrzenia będą zatem setki tysięcy wniosków. A lekarzy brakuje. ZUS stara się temu przeciwdziałać, proponując wysokie wynagrodzenia. Orzecznik może zarobić nawet 9300 złotych, jednak kolejek chętnych do pracy nie ma.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500+ dla osób niepełnosprawnych można było składać już od 1 września. Jak informuje money.pl  we wtorek (1 października), czyli w momencie startu programu, na rozpatrzenie czeka 160 tys. spraw. 

Wnioski należy składać osobiście lub przez pełnomocnika w ZUS lub KRUS. Od 4 października możliwe ma być również składanie wniosków online.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
500 plus dla osób niepełnosprawnych. Obowiązuje kryterium dochodowe
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli niepełnosprawni muszą być niezdolni do samodzielnej egzystencji, by uzyskać wsparcie z naszych podatków, to świadczy to źle o naszym państwie.
  Niepełnosprawni powinni cieszyć się największym wsparciem społecznym i w pierwszej kolejności! Wraz z nimi osoby przewlekle chore oraz oczywiście dzieci, a nie ich rodzice. (Piszę o dzieciach narodzonych, które nie mają praw wyborczych. Nienarodzonymi płodami zajmują się politycy prawicy, w ten sposób, że nadają im rangę wyższą niż kobiecie która płód nosi. Już ledwo zapłodnione jajeczko nazywają człowiekiem, by nikt nie miał wątpliwości jak "ludzka" jest to optyka).
  Tymczasem rząd wspiera kobiety i mężczyzn, którzy są na tyle zaradni, by rozmnażać się na potęgę, a więc również zdolni do tego, by utrzymywać nie tylko siebie ale i dzieci.
  A jeśli nie są zdolni do utrzymywania swoich dzieci już w momencie, gdy dziecko sobie robią, to zwyczajnie są nieodpowiedzialni.
  W takim przypadku rząd zwyczajnie wspiera nieodpowiedzialność.
  Jest to zatem rząd ciemnych mas.
  Wychodzi w dodatku na to, że chodzi o sporą część społeczeństwa.

 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyński nigdy nie zatrzyma się w swoim szaleństwie. On patologicznie nienawidzi kobiet i osób niepełnosprawnych.
  Były mąz jego bratanicy okradł Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych, do dzisiaj nie odpowiedział za to, nie zwrócił pieniędzy, tak bowiem Kaczyński rozumie ,,rodzinę,, . Kaczyński jeszcze nie zdecydował czy chce byc wielki jak Adolf Hitler, wymyślec wzór nowego Polaka, typ nordycki, czysty aryjczyk, wróg PO i Donalda Tuska, nakazac ministrowi szkolnictwa rozpoczęcie mierzenia czaszek dzieciom w szkołach, czy zostac jak Józef Stalin i stworzyc miliony klonów Pawlika Morozowa ? I jedna i druga opcja zakończy się w tym kraju tragicznie. Wyznaczanie w kampanii wyborczej obowiązującego kryterium r o d z i n y juz doprowadziło do aktu wandalizmu, na szczęście nikt nie zginął. Bojówki Kaczyńskiego zdemolowały w Koszalinie dom samotnej matki, remontowany za publiczne pieniądze. Katolicy zniszczyli baterie umywalkowe, łazienkowe, powodując zalanie dopiero co wyremontowanych pomieszczeń. Samotna kobieta wychowująca dziecko nie jest w myśl bolszewików z PiS-u rodziną, mozna ją bic, kopac, tak jak osoby o innej orientacji seksualnej, innym kolorze skóry. Wkrótce taki sam los spotka osoby garbate,
  niewidome, z zespołem downa, starców z parkinsonem. Ten eunuch z Nowogrodzkiej, bezpłodny stary kawaler, tworzy sobie nowy ,,naród,, rasę panów jak mówi Suski ,,genetycznych,, panów. Za niecałe 2 tygodnie mozemy powstrzymac tego szaleńca, oszusta i odsunąc go od władzy. Bez siły kobiet tego jednak nie zrobimy.

 • bihepi

  0

  TA PANI Z TEKTURKĄ MA RACJĘ:
  Ważniejsza od osób słabszych, niepełnosprawnych, pokrzywdzonych jest CIEPŁA WODA w kranie.
  Może być GEOTERMALNA....

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Bardzo slusznie.

 • Jacek D

  Oceniono 4 razy 0

  faktycznie. rydzyk-niepełnosprawny umysłowo-dostaje setki milionów. więc statystyki rosną.

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 3 razy -1

  Qrwy PISOWSKIE ABY WAS I WASZER RODZINY SPOTKAŁO TO SAMO ABY JAK NAJSZYBCIEJ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX