Dziś na drogach 5 tys. policjantów. Chodzi o większe bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

5 tys. policjantów będzie dziś dokładnie kontrolować dziś okolice przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań. Akcja nosi kryptonim "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".
Zobacz wideo

Więcej policji pojawi się dziś w miejscach najbardziej zagrożonych wypadkami: na ruchliwych ulicach, przejściach dla pieszych czy przejazdach dla rowerzystów. Celem akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w tym roku (do 30 września) na drogach doszło do 4433 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 494 z nich, a 4030 osób zostało rannych.

Zobacz wideo

Statystyki coraz lepsze, ale na drogach w Polsce wciąż ginie za dużo ludzi

Tendencja dotycząca wypadków w Polsce pokazuje, że jest o 10 proc. mniej wypadków i 10 proc. mniej rannych - ale mimo tego liczba ofiar śmiertelnych w kategorii pieszych wzrosła o 9.

Zmniejszyła się również liczba potrąceń na przejściach dla pieszych, które do niedawna stanowiły ponad połowę wypadków z udziałem pieszych. Obecnie na 4433 wypadki z udziałem pieszych 2063 to potrącenia na przejściach.

Duża poprawa bezpieczeństwa wystąpiła w przypadku rowerzystów. Doszło do 3414 wypadków z ich udziałem, ale to o 424 wypadki mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zginęło 178 rowerzystów, o 49 osób mniej niż rok temu. Rannych zostało 3109 rowerzystów, ale znowu - to o 365 osób mniej niż rok temu. Bezpieczeństwo rowerzystów zwiększa m.in. obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM