Pogoda. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu

Pogoda w środę nie będzie nas rozpieszczać. Będzie padać, lokalnie mogą występować burze, a niektóre rzeki mogą osiągnąć stan ostrzegawczy. Obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu oraz ostrzeżenia hydrologiczne.
Zobacz wideo

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w południowych powiatach województwa pomorskiego, północnych powiatach woj. kujawsko-pomorskiego, południowo-wschodnich powiatach woj. małopolskiego i południowych powiatach woj. podkarpackiego.

Pogoda. Opady deszczu. Lokalnie mogą pojawić się burze

W środę będzie ponaddto pochmurnie i deszczowo, dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne - informuje IMGW.

W województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim oraz na południowym wschodzie opady mogą być intensywne. Nadal obowiązują ostrzeżenie meteorologiczne 1 stopnia. Prognozowana wysokość opadów na północy to do 30 mm, na południu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm. 

"W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną, w zlewniach rzek przymorza przewidywane są wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanu ostrzegawczego" - alarmuje Instytut. Dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 1 stopnia. 

Lokalnie, na zachodzie, możliwe jest pojawienie się także burz. Temperatura maksymalna na północy kraju i w kotlinach sudeckich wyniesie od 10°C do 15°C, a na pozostałym obszarze kraju od 16°C do 22°C.
Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h na Podkarpaciu, w Tatrach do 90 km/h. Wiać będzie z kierunków zachodnich.

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW. Co oznaczają?

Przy ostrzeżeniach pierwszego stopnia przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak zaznacza IMGW, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zaleca się ostrożność. Należy śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

TOK FM PREMIUM