Wyrok TSUE ws. frankowiczów. "Teraz, banksterzy, szykujcie się na 'lanie' na salach sądowych"

Oklaski, oklaski i szampan - tak frankowicze ze stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" zareagowali na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w znacznej mierze powtórzył dziś stanowisko rzecznika, który stanął po stronie frankowiczów. Umowa pozbawiona nieuczciwych warunków może pozostać wiążąca dla stron, jednak ze względu na to, że wydaje się, iż zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości zastąpienia zapisów dotyczących indeksacji do franka, taką umowę można unieważnić - orzekł trybunał. 

Wyrok TSUE osoby, które spłacają kredyty we frankach, przyjęły z radością. - Polscy konsumenci wreszcie, po 15 latach, są w Unii Europejskiej - komentował szef stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" - Arkadiusz Szcześniak. W tle słychać było oklaski, okrzyki i strzelające korki do szampana. 

- To teraz, banksterzy, szykujcie się na "lanie" na salach sądowych - mówiła Barbara Husiew, wiceszefowa stowarzyszenia.  

W Warszawie wyroku wysłuchała m.in. Justyna Dziubak. To w kontekście jej batalii sądowej z bankiem wypowiadał się unijny trybunał. Bo warszawski sąd, który prowadzi sprawę małżeństwa Dziubaków, wysłał do Luksemburga pytania w tej sprawie. Państwo Dziubakowie pozwali bank Raiffeisen m.in. w związku ze sposobem ustalenia kursu franka szwajcarskiego, na podstawie którego obliczane było i jest ich zadłużenie.

-  Oczywiście się cieszę - mówiła po ogłoszeniu wyroku TSUE Justyna Dziubak. - Mam nadzieję, że moja historia będzie przykładem dla innych osób. Nie bójmy się, walczymy o swoje - apelowała. 

Podkreślmy, że wyrok TSUE nie kończy sprawy - orzeczenie jest wskazówką dla sądu, który dopiero wyda ostateczny wyrok. Nie zmienia się również sytuacja pozostałych frankowiczów - orzeczenie TSUE otwiera jednak pewne furtki, które mogą wykorzystać w procesach sądowych z bankami. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
TSUE o kredytach frankowych. "Banksterzy, szykujcie się na 'lanie' na salach sądowych"
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 0

  ,
  Ten wyrok, to "salomonowe rozwiązanie !

  Żeby wilk był syty i owca cała.

 • Leszek M

  Oceniono 4 razy 0

  Banksterzy szykujcie się na lanie? Nie sądzę, raczej my wszyscy, w tym ci spłacający droższe kredyty złotowe szykujmy się na pokrycie strat bankom...
  Jeśli podszedłeś do tematu kredytu odpowiedzialnie i świadomie i zdecydowałeś się na droższy kredyt złotowy, aby uniknąć ryzyka wahań kursowych, to teraz w nagrodę, zapłacisz więcej, aby banki i frankowicze wyszli na swoje. Sądy też będą miały zajęcie na długo, długo, więc kolejki w sądach na pewno się nie skrócą...
  Rozumiem konieczność zwrotu przez banki różnicy niesprawiedliwe naliczonych rat ( wypłata kredytu po cenie skupu franka, a naliczenie raty po cenie sprzedaży) i to jest ok. Natomiast traktowanie kredytu frakowego, jak złotówkowego z oprocentowaniem frankowym jest nieporozumieniem. Ktoś kto wziął kredyt frankowym, powinien był się liczyć z ryzykiem zmian kursowych.
  Gdyby frank z jakiegoś powodu by staniał to byliby jeszcze bardziej na plusie i to byłoby ok.
  Grasz, płacisz mniej, ale ryzykujesz. Chcesz stabilności, płacisz więcej i śpisz spokojnie.
  A w ten sposób mamy zmianę zasad w trakcie gry i potencjalnych przegranych, którzy na grę się nie pisali...

 • krk01

  Oceniono 4 razy -2

  I to będzie sprawiedliwość rodem z PO 😊 teraz niektórzy wygrają w sądzie aCi co już spłacili kredyty będą w czarnej d...

 • vontomke

  Oceniono 6 razy -4

  Ten wyrok mówi o tym że sąd może, ale nie musi unieważniać umów. Ewentualna odpowiedzialność banku powinna dotyczyć wyłącznie strat wynikających z klauzul abuzywnych (w praktyce spread), bank nie może i nie powinien odpowiadać za różnice kursowe franka. Wszystko zależy od orzecznictwa naszych sądów, ale nie sądzę by chciały dawać "prezenty" frankowiczom w postaci anulowania im umów frankowych, to byłoby po prostu nieuczciwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX