40 procent pacjentów niezadowolonych z ochrony zdrowia w Polsce. Co wypadło najgorzej?
Dane te pochodzą z raportu badania "Doświadczenia pacjenta w Polsce", stworzonego przez firmę Siemens Healthineers. Wynika z niego, że tylko 18 proc. badanych pozytywnie ocenia opiekę zdrowotną w Polsce, w tym jedynie 2 proc. bardzo pozytywnie. Z drugiej strony, 39 proc. pacjentów uważa, że polska opieka zdrowotna jest zła lub bardzo zła.
Kiepsko w badaniu wypadły szpitale - na złe doświadczenia w nich wskazało aż 36 proc. badanych. Chorzy skarżyli się przede wszystkim na jakość wyżywienia (dla 48 proc. pacjentów było to złe doświadczenie), ale również na złe informowanie o ryzykach związanych z leczeniem i czas oczekiwania na przyjęcie lub konsultację.
Nie wszystkie typy placówek oceniono jednak tak negatywnie. Badanie wskazało bowiem, że szpitale kliniczne i prywatne przychodnie cieszą się większym uznaniem pacjentów. Na plus oceniana jest w nich m.in. przejrzystość planu leczenia (37 proc. pozytywnych odpowiedzi dla szpitali klinicznych i tylko 21 proc. dla szpitali miejskich i powiatowych) oraz lepsze traktowanie. W raporcie czytamy bowiem, że w placówkach miejskich i powiatowych tylko 18 proc. pacjentów doświadczyło traktowania pozbawionego szacunku, a w szpitalach klinicznych - ledwie 3 proc.
"Raport oddaje głos pacjentom"
- Opinia pacjenta ma decydujący wpływ na ogląd sytuacji. Nie opinia polityka, decydenta czy dyrektora. Ostateczną pieczątkę co do jakości opieki wypłaca pacjent, więc z tego punktu widzenia ten raport jest istotny - wskazała prof. Dorota Cianciara, specjalistka ds. zdrowia.
Autor raportu Piotr Kusowski zwrócił z kolei uwagę na inną kwestię. - Raport pokazuje, że mamy też bardzo dużą grupę osób, które nazywamy bezbronnymi, bo nie radzą sobie w tym systemie, boją się zapytać lekarza, wyjaśnić wątpliwości. Ich trzeba otaczać szeroką opieką - powiedziała.
W badaniach do raportu Siemens Healthineers wzięło udział prawie 2 tysiące osób pacjentów i opiekunów.
Zdrowie w kampanii
Problemy systemu opieki zdrowotnej są jednym z podstawowych tematów trwającej właśnie kampanii wyborczej do parlamentu. Wszystkie partie przedstawiają szereg pomysłów, które miałyby poprawić obecną sytuację. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało niedawno tzw. "piątkę dla zdrowia", która zakłada m.in. wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB, stworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali (na 2 mld zł), który pomógłby w oddłużeniu placówek oraz objęcie szczególną opieką seniorów.
Koalicja Obywatelska obiecuje z kolei głównie skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów (nie dłużej niż 21 dni), a także na SOR, na których pacjenci nie mieliby czekać dłużej niż 60 minut.
Profesor Andrzej Matyja, szef Naczelnej Izby Lekarskiej, mówił ostatnio w TOK FM, że do wszelkich obietnic politycznych podchodzi z dystansem.
- To, co ktoś nam naobiecuje, to jedna rzecz, a to, co zrealizuje, to już inna sprawa. Zawsze priorytetem politycznym w okresie wyborczym jest ochrona zdrowia, ale jakoś później rządzący zapominają o tym i tak aż do następnych wyborów - mówił w Magazynie EKG Matyja. Podkreślił też, że politycy w swoich pomysłach na służbę zdrowia operują głównie hasłami, bez konkretów i sposób na ich realizację.
Posłuchaj całej rozmowy z prof. Matyją. W Aplikacji TOK FM możesz to zrobić na telefonie:
DOSTĘP PREMIUM
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Putin skleja się ze Stalinem. "Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie"
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- Ratownicy sprowadzili wyczerpanego narciarza. Akcja TOPR po zamknięciu Tatr
- Kaczyński nic nie wie o aferze "willa plus"? "Jest jak Jan Paweł II. Nikt mu jeszcze nie wydrukował Internetu"
- Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat
- Irański reżim boi się tańca. "Jest uważny przez fundamentalistów islamskich za grzeszną aktywność"
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię