Opozycja podpisała "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości"
Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL podpisały stworzony przez Akcję Demokrację "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości". Dokument zobowiązuje ugrupowania do przywrócenia ładu konstytucyjnego i wykonywania wszystkich wyroków sądowych. Jest popierany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustitia” oraz Stowarzyszenie Prokuratorów “Lex Super Omnia“. Został wypracowany w konsultacjach z innymi organizacjami eksperckimi oraz tysiącami aktywistek i aktywistów zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce. Lewica podpisała dokument jako pierwsza.
-Cieszymy się, że demokratyczna opozycja obiecała, że zadba o praworządność i sprawność wymiaru sprawiedliwości - mówiła Weronika Paszewska, dyrektorka Akcji Demokracji.
Obok stanu służby zdrowia, kwestie praworządności są najmocniej akcentowane w kampanii wyborczej, bo przez 4 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości wiele w tym wymiarze się zmieniło. Prawo i Sprawiedliwość od 2015 roku zmienia wymiar sądownictwa. Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, ustrój sądów powszechnych i Sąd Najwyższy - to tylko niektóre z instytucji reformowanych przez partię rządzącą. Choć opozycja bardziej mówi o wymianie kadrowej.
Jak wynika z badań, nie poprawiła się ani dostępność do sądów, ani nie nastąpiło przyspieszenie procesów i orzekania. Wicemarszałek Kidawa-Błońska przekonywała w TOK FM, że przywrócenie praworządności jest koniecznie między innymi ze względu na konflikt z Komisją Europejską. - To jest podstawa, bo nie możemy zrobić żadnego kroku, nie jesteśmy wiarygodni dla Unii Europejskiej, a przecież chcemy pozyskiwać środki - mówiła kandydatka KO na premiera.
Prawo i Sprawiedliwość wymieniło między innymi większość składu Trybunału Konstytucyjnego, z naruszeniem ustawy zasadniczej, co już w 2016 roku orzekli sędziowie. Wymieniono też całą Krajową Radę Sądownictwo, a do dziś - mimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie poznaliśmy nazwisk osób, które popierały kandydatów.
Także komisja wenecka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielokrotnie kwestionowały rozwiązania wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość.
- Przez ostatnie 4 lata kwestia obrony praworządności i niezależności sadów wyprowadzała na ulice setki tysięcy ludzi. Chcemy, żeby ta mobilizacja znalazła reprezentację w Sejmie. Dlatego stworzyliśmy Pakt na rzecz Reformy i Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości - mówił Piotr Cykowski z Akcji Demokracji.
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
Radosław Fogiel na TikToku pyta, "za co nienawidzicie PiS". "Jest cwany. Wpuszcza nas w pułapkę"
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- "Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
- PiS na banowanym Tik Toku, kłopoty banku start-upów i coraz doskonalsza sztuczna inteligencja
- Donald Trump może zostać aresztowany. A to nie jest jego jedyny problem. "Traci grunt pod nogami"
- Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania
- Olaf Scholz przyznał, że regularnie rozmawia z Władimirem Putinem. Podał szczegóły