Opozycja podpisała "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości"

Dokument przygotowany przez Akcję Demokrację zobowiązuje partie do przywrócenia ładu konstytucyjnego i wykonywania wszystkich wyroków sądowych.
Zobacz wideo

Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL podpisały stworzony przez Akcję Demokrację "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości". Dokument zobowiązuje ugrupowania do przywrócenia ładu konstytucyjnego i wykonywania wszystkich wyroków sądowych. Jest popierany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustitia” oraz Stowarzyszenie Prokuratorów “Lex Super Omnia“. Został wypracowany w konsultacjach z innymi organizacjami eksperckimi oraz tysiącami aktywistek i aktywistów zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce. Lewica podpisała dokument jako pierwsza. 

 -Cieszymy się, że demokratyczna opozycja obiecała, że zadba o praworządność i sprawność wymiaru sprawiedliwości - mówiła Weronika Paszewska, dyrektorka Akcji Demokracji.

Obok stanu służby zdrowia, kwestie praworządności są najmocniej akcentowane w kampanii wyborczej, bo przez 4 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości wiele w tym wymiarze się zmieniło. Prawo i Sprawiedliwość od 2015 roku zmienia wymiar sądownictwa. Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, ustrój sądów powszechnych i Sąd Najwyższy - to tylko niektóre z instytucji reformowanych przez partię rządzącą. Choć opozycja bardziej mówi o wymianie kadrowej.

Jak wynika z badań, nie poprawiła się ani dostępność do sądów, ani nie nastąpiło przyspieszenie procesów i orzekania. Wicemarszałek Kidawa-Błońska przekonywała w TOK FM, że przywrócenie praworządności jest koniecznie między innymi ze względu na konflikt z Komisją Europejską. - To jest podstawa, bo nie możemy zrobić żadnego kroku, nie jesteśmy wiarygodni dla Unii Europejskiej, a przecież chcemy pozyskiwać środki - mówiła kandydatka KO na premiera. 

Prawo i Sprawiedliwość wymieniło między innymi większość składu Trybunału Konstytucyjnego, z naruszeniem ustawy zasadniczej, co już w 2016 roku orzekli sędziowie. Wymieniono też całą Krajową Radę Sądownictwo, a do dziś - mimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie poznaliśmy nazwisk osób, które popierały kandydatów.

Także komisja wenecka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielokrotnie kwestionowały rozwiązania wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Przez ostatnie 4 lata kwestia obrony praworządności i niezależności sadów wyprowadzała na ulice setki tysięcy ludzi. Chcemy, żeby ta mobilizacja znalazła reprezentację w Sejmie. Dlatego stworzyliśmy Pakt na rzecz Reformy i Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości - mówił Piotr Cykowski z Akcji Demokracji. 

TOK FM PREMIUM