Prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek dziennikarzom, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego.
Zobacz wideo

Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Trump powiedział, że podpisał zgodę na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków. Dodał: "wkrótce podpiszę (...) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy".

Decyzja bardzo nas cieszy; jest efektem dobrej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, w szczególności wspólnej akcji zachęcającej do zdobywania wiz do USA - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Według amerykańskiej ambasady nominacja do Programu Ruchu Bezwizowego jest zasługą także Polaków, którzy przyczynili się do obniżenia wskaźnika odmów wizowych poniżej 3 proc., co było podstawowym warunek zakwalifikowania Polski do programu. Polska i USA 30 września dopełniły ponadto warunków wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa.

"Polska i Stany Zjednoczone są nie tylko sojusznikami, ale najbliższymi przyjaciółmi, a w tym roku wspólnie tworzyliśmy historię" - powiedziała w okolicznościowym nagraniu ambasador Georgette Mosbacher. "Ten milowy krok był moim priorytetem od samego początku" - podkreśliła.

Wizy do USA. Odsetek odmów

Zgodnie z zasadami, by dołączyć do programu Visa Waiver Program ten współczynnik odmów udzielenia wizy do USA musiał być mniejszy niż 3 procent. Ostatni "okres rozliczeniowy" właśnie w sprawie współczynnika kończył się 30 września.

Gdy Polska przystąpi do programu bezwizowego, Polacy będą mogli wybrać się do USA w celach turystycznych lub biznesowych na maksymalnie 90 dni bez uzyskiwania wizy.

Jednak to nie koniec formalności. Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą ubiegać się o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization (ESTA)). Jak wyjaśniał w TOK FM Ryszard Schnepf, wypełnienie takiego wnioski odbywa się przez internet i jest "niemal automatyczne". - Trzeba zapłacić za to w tej chwili 14 dolarów. W ciągu pół godziny do jednego dnia dostajemy zgodę na lądowanie w USA - mówił Schnepf. 

Osoby, które otrzymały odmowę z systemu ESTA nie mogą podróżować w ramach programu VWP. Przed wyjazdem muszą one złożyć wniosek o wizę.

W programie bezwizowym nie będą mogli brać udziału jednak ci Polacy, którzy podróżowali do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu po 1 marca 2011 r. Takie osoby będą musiały starać się o wizę na takich warunkach jak dotychczas.

Wyjątkiem są podróże w celach dyplomatycznych lub wojskowych w służbie państwa objętego programem bezwizowym.

Zgoda na ruch bezwizowy USA z Polską. Rozmowy prezydentów

O sprawie wiz prezydenci USA i Polski rozmawiali podczas niedawnego spotkania na szczycie ONZ w Nowym Jorku. 

Donald Trump stwierdził wówczas, że wizy dla Polaków zostaną zniesione w krótkim czasie. - Pracujemy obecnie nad strukturą, ale może pan powiedzieć Polakom i Polonii, że Donald Trump załatwił coś, co od wielu lat się nie udawało - podkreślił Trump. 

Prezydent Andrzej Duda powiedział z kolei, że wizy mogą zostać zniesione do końca tego roku. - Może dzięki temu będzie też więcej nowych przyjaźni, oby tak było - podkreślił Duda

- Nie da się tego sprzedać jako sukcesu - komentował w rozmowie z Karoliną Lewicką w "Wywiadzie Politycznym" TOK FM kandydat Lewicy do Sejmu w Krakowie, Maciej Gdula. - Amerykanie wiele razy zapowiadali, że zniosą wizy i zrobili to wtedy, kiedy spadła liczba odmów. Coraz mniej Polaków naruszało zasady wizowe – podkreślał Gdula.

DOSTĘP PREMIUM